תפריט
ראשי > חדשות - לקראת חדרה: מפגשי העבר
מאת: יצחק הברמן, מכבי חיפה | שישי, 09/11/2018,

לקראת חדרה: מפגשי העבר

ביום שבת (נתניה, 20:30) תפגוש מכבי את הפועל חדרה וההיסטוריון של הקבוצה, יצחק הברמן, עם מפגשי העבר בין המועדונים שלא היו רבים, אבל ללא ספק מעניינים. צילומים: ג'ו הירש, האתר הרשמי

עוד בטרם נשרקה שריקת הפתיחה למשחק הליגה בין הפועל חדרה למכבי חיפה, שר ההיסטוריה "חוגג" , לאו דווקא מהצד החיפאי.  הסיבה: מעולם העולה החדשה מחדרה לא הקדימה את ה"ירוקים" בעשר נקודות כבר אחרי תשעה מחזורים. בדרך כלל זה הפוך. הפעם האחרונה שחדרה הקדימה את יריבתה הצפונית נרשמה בליגה הארצית, עונת 1979/80 במחזור ה-17. חדרה דורגה במקום התשיעי ( 16 נקודות), חיפה עשירית עם נקודה פחות. אם נדפדף אחורה יותר, לליגת העל (אז הלאומית), ב-14 בפברואר 1976 החדרתים דורגו במחזור ה-19 לפני חיפה ושוב נקודה הפרידה בין השתיים. חדרה אגרה עד אז 17 נקודות, חיפה עם 16 בלבד. בסופה של עונה זו (1975/76) חדרה נשרה לליגת המשנה, חיפה ניצלה בעור שיניה במחזור האחרון, אחרי שניצחה במשחק חוזר את שמשון תל אביב .
מפגש הליגה האחרון ( השתיים נפגשו השנה בגביע הטוטו וחיפה הביסה  בנתניה0:4) נערך אי שם בליגה הארצית בעונת 1980/81 וחיפה, שהעפילה לליגה הראשונה מהמקום השלישי יחד עם בית"ר ירושלים ובית"ר תל אביב, גברה על חדרה 0:1 משער של ברוך ממן, אביו של חנן מבאר-שבע.המשחק הראשון, קחו אוויר, בין שני המועדונים התקיים ב-16 במרס 1940 בליגה ב' צפון (אז הליגה השנייה) וחדרה שאירחה את המשחק ניצחה 0:1. בגומלין היה "שמח", תרתי משמע. עד לדקה ה-85 חיפה (באותה תקופה הופיעה בלבן, הירוק הגיע בתחילת שנות החמישים) הוליכה 0:1 משער של ברוקנשטיין אלא שהחדרתים סרבו להמשיך וירדו מהמגרש. אווירת הקרקס באותם ימים בכדורגל הישראלי, הסתכמה במשחק חוזר ובו חדרה ניצחה 0:1.
אחרי שבעונת 1944/45 מנעו ממכבי חיפה לעלות לליגה הראשונה, החלטה שהתקבלה במהלך העונה על ידי המוסדות הרשמיים של הכדורגל הישראלי, ולא בתחילתה, הגיעה סוף-סוף עונת 1946/7 בסיומה חיפה עלתה. לא לפני שזכו בשמונה ניצחונות טכניים (!!!) בגלל אי הופעות של היריבות שחששו ומשחקים מופסקים. דווקא מול הפועל חדרה, שני המשחקים נערכו ללא בעיות. בראשון בחיפה תיקו 1:1 כאשר לזכות חיפה כבש אהרן רוזנפלד, חלוץ שנהרג בהתקפה על בתי הזיקוק בחיפה. בגומלין במגרש הפועל חדרה חיפה ביססה את מעמדה בראש הטבלה וניצחה 3:5 משערים של האסטרולוג לעתיד, הרצל ליפשיץ (צמד), נסים (2) ופנדל מרגלי רוזנפלד.
גם המשחק ההיסטורי הראשון בליגת העל נערך במגרש החדרתי המיתולוגי. 1000 צופים הגיעו לצפות בחיפה מנצחת 1:3 משערים של ישעיהו הלד, הקפריסאי סאבא ג'ורג'יוס ומשה טננבאום. פיטרמן המקומי איזן זמנית במחצית הראשונה. הקיצוני החיפאי ג'וני הרדי הורחק, חברו, הקשר זכריה בן-צבי החטיא פנדל במחצית השנייה. בגומלין, במגרש הפועל בחיפה (אז לכל קבוצה חיפאית היה מגרש משלה...) שוב ניצחון ירוק (כן, הגיע הצבע הנכון) 2:3 אחרי מהפך. טננבאום הרשית פעמיים, ג'ורג'יוס השלים ו"העלימו" יתרון חדרתי שנוצר במחצית הראשונה. בתום העונה המנוצחת ירדה והשתיים נפגשו רק כעבור עשר שנים ב...ליגה א'.וראה זה פלא, רק כדורגלן אחד שרד את כל תקופת ה"המתנה" ודווקא אשר עלמני שלא שיחק בשני המשחקים נגד חדרה, הופיע באוקטובר 1965 ובגיל 34 (מהבודדים ששרד עד גיל כזה, וכל זאת אחרי שהתבקש על ידי המאמן אברהם מנצ'ל לא לפרוש ויחד עם אהרן אמר להעתיר מניסיונם על השחקנים הצעירים)  לכבוש את אחד משלושת השערים כשחיפה ניצחה 0:3. שמעון שלפנברג (שנהר) בבעיטת 11 ויצחק שטרית השתתפו אף הם בחגיגת השערים.
את ניצחון הבכורה על מכבי חיפה בליגה הראשונה קצרה חדרה בדצמבר 1973 בקריית אליעזר. כיום הקבוצה קרויה על שמו של הקיצוני הנפלא שלה, שלום (שולם) שוורץ ז"ל, שחקן זה כבש בדקה ה-80 והקנה לחבריו שתי נקודות מלאות.
כעבור שנה חיפה נקלעה לצרות, הפסידה בבית 1:0 וניצחה בגומלין בחוץ 0:3 משערים במחצית השנייה של משה אדלר, גד שטרן ומשה אגמי. אגב, שטרן הוא השחקן היחיד שנולד במחלקת הנוער החיפאית ושיחק מולה. היום חיפה השאילה לחדרה שלושה שחקנים צעירים, הקשר מוחמד אבו-פאני והמגנים יהב גורפינקל ויונתן לוי, לפחות שניים משחקים בקביעות בהרכב ולא מן הנמנע שהשניים הראשונים ישחקו מולה.
עד היום, בשתי הליגות העליונות, נערכו בין השתיים 16 משחקים ( 10 בליגת העל) ולחיפה יתרון במספר הניצחונות (11 לעומת 2) ועוד 3 תוצאות תיקו. הפרש השערים 7-24 לזכות חיפה נושא בחובו סיפור פיקנטי: אין בחדרה שחקן אחד שכבש מול מכבי יותר משער אחד: פיטרמן, רובין, גרטנר, אברהם ארגז, ויקטור יאנג, שלום שוורץ ושמואל יעקובובסקי. שלושת האחרונים שיחקו גם במשחקי דרבי בחיפה, במדי הפועל. המבקיעים הבולטים מקרב המכבים מול חדרה: משה טננבאום, משה אגמי ויואב לוי, לזכות כל אחד שלושה שערים.