תפריט
ראשי > חדשות - היסטוריית משחקי עונה
מאת: יצחק הברמן, מכבי חיפה | שלישי, 02/06/2020,

היסטוריית משחקי עונה

הירוקים והצהובים נפגשו לא פעם ל"משחק העונה". לקראת המשחק מול מכבי תל אביב מחר, ההיסטוריון של המועדון, יצחק הברמן, לוקח אתכם למסע בזמן בין משחקי עונה הגדולים בין שתי הקבוצות ומביא את מאזן כל הזמנים. צילומים: פוטו מימל, ארכיון מכבי חיפה
הירוקים יתמקדו במשחק מול מכבי תל אביב בשלוש מטרות.
ניצחון כדי להקטין את פער תשע הנקודות, הנחלת הפסד בכורה העונה לצהובים וניסיון לנצח אותה בבלומפילד. בפעם האחרונה שזה קרה, ב-7 במאי 2011 מצמד של תומר חמד, לפני שעזב לאנגליה, קבע 0:2 ירוק. את ניצחון החוץ האחרון שלה על הצהובים, מכבי קבעה בעונת 16/17 עת ניצחה באצטדיון החדש בנתניה 0:2.
המסגרת "משחק העונה" אינה זרה לשתי הקבוצות. לראשונה במחזור ה-29, אחד לסיום העונה, בקריית אליעזר, עונת 85/86. שלוש קבוצות נאבקו על הכתר. צמרת הטבלה נראתה כך: 1. מכבי חיפה (54), 2. מכבי תל אביב (54) ושלישית הפועל תל-אביב (53). שתי רבבות צופים נדחסו ליציעים (אז עדיין לא הותקנו כיסאות) כדי לראות אם מכבי תצליח לסלק מדרכה את תל-אביב, שהגיעה אחרי מסע ניצחונות מפואר, במהלכו לא הפסידה ב-13 משחקים רצופים.
הבלם אלי כהן מיהר לקבוע 0:1 בדקה הרביעית, משה סלקטר הכפיל (20) והמגן ציון מרילי שילש בפתיחת המחצית השנייה. רק בדקות הסיום הצליח אלי דריקס לכבוש שער ניחומים. מכבי תל אביב איבדה כל סיכוי.


דריקס ואלי כהן, שני כובשי השערים

יעקב שיינר, שופט "משחק העונה" של עונת 1993/94 הפך לרחמן בן רחמנים. שתי הקבוצות רצו עקב בצד אגודל ואחרי 1:1 במשחק הראשון והקונצרט בגומלין (0:5), הגיע המחזור ה-28. לכאורה, רחוק מקו הסיום (39 מחזורים). אבל תל אביב באה לנקום ולנסות להדיח את יריבתה מהפסגה. לחיפה נרשמו 69 נקודות, לאורחת 66. דרמה שהגיעה לשיאה בדקה הרביעית כשבלם חיפה, רומן פץ, נפצע קשות וגמר את העונה. במקום כרטיס אדום בוהק, מאיר מליקה ראה צהוב בלבד וקיבל את הזכות לכבוש ראשון. אלון חזן (48) איזן בבעיטה חופשית סמוך לרחבה והמרוץ נמשך עוד מחזורים רבים. מרקו בלבול שיחק בחיפה.
מאמן ההווה החיפאי שיחק גם ב"משחק העונה" של עונת 94/95. אחרי 0:0 במפגש הראשון, כאשר תל אביב מוליכה בהפרש חמש נקודות מחיפה ובתווך הפועל פתח תקווה, נראה משחק פנטסטי של חיפה שנפל במעט מהקונצרט. המכבים הפגינו יכולת גבוהה וכבשו שערי מופת מרגלי חיים רביבו, אייל ברקוביץ' ועופר שטרית. ה-0:3 הזה במחזור ה-18 חולל מהפך בטבלה. אל הפסגה קפצה הפועל פתח תקווה (36) ואחריה מכבי תל אביב (35) ומכבי חיפה (33). חיפה לא ניצלה את המומנטום ואיבדה נקודות יקרות מול קבוצות מהחלק התחתון של הטבלה.
קופצים ל-20 באפריל 1996. סדרת "משחקי העונה" נמשכת במלוא עוזה. הכי קרוב שאפשר לסיום העונה. מחזור 26 מתוך 30. תל אביב מוליכה עם 59 נקודות ולחיפה שלוש פחות והפרש שערים עדיף. ניצחון קטן, אפילו 0:1 והמוליכה מפנה מקומה. למכבי היה אותו ביד משער של רוני לוי על סף סיום המחצית הראשונה. אלא שבהמשך, האורחת השתלטה על המגרש תוך ניצול נסיגת חיפה וכבשה שלושה שערים על ידי אלי דריקס, ניר קלינגר ואבי נמני. פער שש הנקודות היה גדול מדי לסגירה.

אלי כהן כובש את הראשון 85/86
 
ראיתם כבר "משחק עונה" במחזור ה-14 כאשר נותרו 19 מחזורים לסיום ? קבלו אותו.  מכבי חיפה בשיא האופוריה מהופעתה בבית האלופות. לראשונה קבוצה ישראלית במעמד הנשגב. לא הפריע לה להוליך את הטבלה עם 33 נקודות לפני הפועל תל אביב (28) והרחק מאחוריה מכבי תל אביב (24).
חיפה הגיעה למשחק ללא הקשר הנפלא, ריימונדס ז'וטאוטאס, ובפתח כבר היה ברור שזה יהיה משחקו האחרון של החלוץ הנהדר, יעקובו איגביני, שנמכר לפורטסמות' האנגלית.
בתל אביב חלמו על סגירת הפער מחיפה. פנדל מרגלי ברוך דגו הדגיש את החלום ושער של איגביני, מי אם לא הוא, החזירם למציאות. אנדריאס פרוחננקובס החזיר לאורחים את היתרון בקריית אליעזר, דקה מפתיחת המחצית השנייה, ומי אם לא המגן אדורם קייסי נגח את שער המשווה (81). אבל עמיר תורג'מן הצהוב חרץ את גורל המשחק 2:3.
ההפסד כיווץ לחיפה את הפער לשתיים בלבד, מהפועל תל אביב, בשעה שהמנצחת ראתה בצמצום הפער חרך צר למהפך. זה הגיע במשחק הגומלין (מחזור 25). שתי טעויות גסות בשלהי המשחק, אפשר לפרוחננקובס האימתני וברונו הייס לנצח 0:2 ולהוריד את חיפה למקום השלישי עם 52 נקודות. כמו תל אביב. את הסוף, אובדן אליפות בגלל הפרש שערים זעום, כולנו זוכרים.
עד היום השתיים נפגשו 161 פעמים. לזכות חיפה 48 ניצחונות בשעה שהמארחת עם 66 כאלה ועוד 47 תוצאות תיקו. הפרש השערים 232-201 לחובת הירוקים, ממוצע של 2.6 למשחק. לא תראו כאן תיקו משעמם נטול שערים. לחיפה לא מתאים.
 

ציון מרילי משלים את השלישייה. עונת 85/86