מכבי חיפה - האתר הרשמי | הקבוצה | לוח משחקים | 27/05/1963 - הפועל חיפה מול מכבי חיפה
EN facebook youtube instagram
גביע המדינה, גמר , 27/05/1963 , קרית אליעזר
15,000 צופים |  שופט: מנחם אשכנזי
הפועל חיפה
0-1
מכבי חיפה

מהלך המשחק

5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65
70
75
80
85
מחצית
סיום
המשחק

הרכבים

הרכב פותח

2-4-4
יחזקאל גרשוני
שלום ואנו
ישעיהו שווגר
אברהם מנצ'ל
זכריה בן צבי
שמואל חדנס
אשר עלמני
שמעון שלפנברג
ישעיהו הלד
יונתן הרדי
דני (רום) שמולביץ

מחליפים

מאמן

מאת: יצחק הברמן , |  שני , 27/5/1963

הפועל חיפה מול מכבי חיפה
בפעם השניה ברציפות ישאר גביע המדינה בכדורגל בחיפה, אלא שהפעם הוא יועתק מארונה של אגודת מכבי שזכתה בו אשתקד לארונו של הפועל, שזו לו הפעם הראשונה בתולדותיו לזכות בפרס החשוב.
הדו-קרב העירוני נסתיים אתמול בניצחונו של הפועל 0:1 ואת שער הניצחון הבקיע החלוץ המרכזי של הקבוצה, שמחה אורן בדקה ה- 3 של המשחק ובהעדרו של שר החינוך והתרבות, מר אבא אבן, נתכבד ראש עיריית חיפה, מר אבא חושי, להעניק את הגביע לראש הקבוצה המנצחת, יצחקאשכנזי.
מטען גדול של מתח התפרק אתמול באיצטדיון החיפני ב- 90 הדקות עוצרות הנשימה, שכמותן לא זכורות לקהל החיפני כבר שנים רבות. כדורגל טוב אמנם לא היה בו במשחק זה וגם מבצעים טכניים שובי עין היו נדירים, אבל היו בו דקות מרתקות, כדורגל חריף, נוקשות, מלחמה חסרת ויתור על כל כדור, עצבנות ומעל לכל - הקרבה ראויה להערכה של כל אחד מ- 22 הכדורגלנים במגרש.
מכבי לא נפל מהפועל, ובפרקים רבים אף עלה עליו במשחקו המלוטש יותר, אבל הפועל זכה בנצחון ועמו בגביע הנכסף בזכות שלושה גורמים עיקריים:
· הקרבה רבה של כל שחקניו.
· הצלחה בתכנון ההגנה.
· ניצול הזדמנות לשער ניצחון.
אוירה חגיגית שררה אתמול באיצטדיון החיפני, עירית חיפה דאגה לשוות למשחק אופי של יום חג. האצטדיון קושט בדגלים ותזמורת הנוער העירונית שהנעימה במנגינות, הוסיפה נופך מיוחד לאווירה. נהירת הקהל החלה עוד בשעת צהריים מוקדמת, ושעה לפני תחילת המשחק היו כבר מרבית היציעים מכוסים על ידי רבבות חובבי כדורגל.
בדומה למחזה שנתגלה לפני המשחק נגד ברזיל, נחלו אתמול גם ספסרי חיפה כשלון חרוץ ונשארו תקועים עם מאות כרטיסים בידיהם, מבלי יכולת למכרם גם במחירים אפסיים.
בשעה 4 בדיוק שרק השופט מנחם אשכנזי לפתיחת המשחק ושתי הקבוצות הסתערו על הכדור בשצף-קצף, כשהגביע המוכסף והנכסף קורץ אליהם מעל שולחן עטוף במפה ירוקה, שניצב מול הבמה הראשית.

העצבנות הבלתי רגילה הורגשה כבר מהדקות הראשונות ותפסה כל אחד מהשחקנים עד לדקות הסיום. מכבי, בתלבושת ירוק-לבן, שבא לאיצטדיון ישר מפנסיון "שולמית" על הכרמל פתחה בשתי התקפות ראשונות שהוחטאו ע"י בעיטותיו של שמולביץ לחוץ, ואילו הפועל, בתלבושת אדום-לבן, שהגיע למגרש דקות אחדות לפני השריקה מפנסיון בקריית טבעון, השיב בהתקפה נגדית.

הקהל, שלא הספיק עדיין להתמקם דיו, התרומם כבר בדקה השלישית על רגליו כדי להריע בהתלהבות לשער הראשון של הפועל, שכפי שנתברר בדקות ההמשך, היה גם השער היחידי, שער הניצחון.
היה זה כבר בהתקפה הראשונה של הפועל. שווגר, מגן מכבי, פגע ברץ הפועל בן-דוד ליד הקו השמאלי, במרחק כ- 25 מטר משער מכבי. קיוביק, המגן גבה הקומה של הפועל, ביצע את בעיטת העונשין. הכדור נחת על קו ה- 16 שם ציפה לו ראש קבוצת הפועל, יצחק אשכנזי. הלה הסיט בקלות את הכדור שמאלה, לעבר חברו ששון, שניצב חופשי ובעט בחוזקה לכיוון שער מכבי. גרשוני זינק והדף את הכדור בגופו, אבל על בכדור החוזר השתלט שמחה אורן ובבעיטה רבת עוצמה לפינה הימנית השטוחה הרעיד את רשת שער מכבי וקבע - 0:1 !
שמחת שחקני הפועל היתה ספונטנית ונלהבת. השחקנים ניתרו לגובה ואצו בשמחה רבה לעבר חברם אורן, כדי להעתיר עליו שפע של חיבוקים ונשיקות. היציעים היו אף הם כמרקחה ושאגות "אל-אל-הפועל " נשמעו מכל עבר.

כאשר הבקיע אורן את השער היחידי והמפתיע, לא האמין איש כי מבצע זה הוא שיחרוץ למעשה את גורל הגביע , שנצץ בהשפעת קרני השמש. אחרת, אולי לא היו הכדורגלנים נגררים לעצבנות ולחוסר ביטחה שליוו אותם בהמשך. במיוחד בלט הדבר בקרב מכבי, שאיבד את עשתונותיו ונאלץ להיגרר אחרי הקצב שהכתיב לו הפועל באותן דקות. בן-דוד ואשכנזי תמכו בחלוציהם מאחור ואילו אורן, יאנג ומיכאליס ניסו שוב ושוב לפרוץ ולחדור מבעד להגנת מכבי ההמומה ואובדת העצות.

אבל מצב זה לא נמשך לאורך זמן. מכבי התאושש והחל לאט לאט ובהדרגה לעבור לאופנסיבה רבתי, כשכל מעייניו להשיג שער משווה. בדקה ה- 19 חלף חדנס, הרץ הימני הנמרץ של מכבי, על פני כמה משחקני הפועל, העביר מסירה מדוייקת לשלפנברג שבעט בחוזקה - סמוך לקורה והחוצה.
העצבנות שליוותה כאמור את כל מהלכו של המשחק, הביאה להחרפתו בדקות אלה ושמולביץ ממכבי ואורן מהפועל נאלצו לנטוש, בזה אחר זה, את השדה לכמה דקות, כדי לקבל טיפול רפואי לפצעיהם. אורן חזר למגרש כשראשו חבוש והועבר על ידי מאמנו ממרכז ההתקפה לאגפה השמאלי בעוד שיאנג תפס את תפקיד החלוץ המרכזי.
בדקה ה- 35 ניתנה ליאנג הזדמנות נדירה להבקעת שער, כאשר קלט את הכדור על קו ה- 16, הכין עצמו לבעיטה ושלח כדור אדיר שזיעזע את משקוף שער מכבי.
דקות הסיום של המחצית עמדו בסימן לחץ רצוף וממושך של מכבי כשאלמני, הרדי ושלפנברג מתמרנים שוב ושוב מול רחבת ה- 16 של היריב במטרה למצוא בה נקודת חדירה כלשהי.

או אז נתגלתה הגנת הפועל במלוא עוצמתה ויעילותה, כשהבולטים בה הם השוער רוקמן והבלם ויינברג, והיא הצליחה להדוף ולסכל כל נסיון חדירה של מכבי.

מכבי תוקף - הפועל מתגונן

המחצית השניה, בניגוד לקודמתה עמדה כבר בסימן יתרון מכבי ברור בשדה כשהפועל נסוג יותר ויותר להגנת שערו במגמה לשמור על התוצאה, ורק אי פה אי שם נשלחים חלוציו להתקפות פתע בלתי רצופות. שלפנברג הרים סמוך לשריקה לפתיחת המחצית כדור מפינת הקרן הימנית. אלמני המשיכו בבעיטה בכיוון לשער הפועל. רוקמן, שהיה אחד השחקנים הבולטים בשדה כולו הדף באגרופיו תוך זינוק מרהיב. אלמני בעט שוב, אך הכדור חמק החוצה.
במשך מרבית דקותיה של מחצית זו הכתיבה, כאמור, קבוצת מכבי את הטון בשדה והיא ניסתה לעשות את הכל כדי להשוות את התוצאה. חדנס ובן-צבי היוו צמד רצים בונים והשתלטו יפה על מרכז השדה ואילו הצמד הרדי - אלמני מימין והקיצוני השמאלי שלפנברג, ניסו לבעוט מכל עמדה אפשרית. אך הגנת הפועל הצליחה לעמוד בכל אותן דקות בפרץ. גביסון וקיוביק היוו צמד מגינים יעיל ותכליתי, הם נמנעו מהשתעשעות מיותרת בכדור והרחיקוהו ככל האפשר מאיזור הסכנה שליד שערם.
ויינברג הציג יכולת מצויינת ולא נפלו ברמתם גם בן-דוד ואשכנזי, שירדו כדי לסייע להגנה. אך על כולם עלה השוער רוקמן, שביכולת נהדרת הציל את שערו כמה וכמה פעמים ממצבים מסוכנים ביותר.
למכבי ניתנו במחצית זו מספר הזדמנויות כשהבולטת בהן היתה נגיחתו של שלפנברג, לאחר קרן, למשקוף הפועל.
מנצ`ל נשמר בקפידה על ידי מגיני הפועל ואילו שמולביץ היה הרבה מתחת ליכולתו הרגילה, כך שניטל במידה רבה העוקץ ממחץ ההתקפה המכבית, שלקתה במלאכת הסיום נוכח הגנה צפופה. מול ההתקפות הרצופות של מכבי, השתחרר הפועל מדי פעם להתקפות נגד שטמנו בחובן סכנה מרובה, בגלל היותן פתאומיות ומפתיעות.

המתח בדקות הסיום הגיע לשיאו. נותרו עוד 10 דקות, 8 דקות, לשריקתו של השופט מנחם אשכנזי שהציג רמת שיפוט גבוהה ביותר.
היחול שינוי בתוצאה ? הישא לחץ מכבי פרי בדקות אלה ? היצליחו מחזיקי הגביע מאשתקד להשוות את התוצאה ולמנוע את העברתו של הגביע מארון אגודתם ?
לא. לא חל כל שינוי בתוצאה. מנצ`ל והרדי מחטיאים מקרוב ואותו שער מפתיע ומהיר שהבקיע אורן בפתיחת המשחק נשאר השער היחידי שהובקע במשחק כולו.

שריקה - והילות השמחה של אנשי הפועל אשר זכו זו הפעם הראשונה בגביע המדינה נפתחת בעוצמה רבה. אלפי אנשים מזנקים ופוצחים בשירה אדירה "הגביע הוא שלנו". בן-דוד ממהר לעבר השופט אשכנזי כדי לנשקו והוא, יחד עם חברו מיכאליס אצים במהירות רבה כדי להדביק נשיקה גם לגביע הזוהר. חולפות כמה דקות של שמחה והילולה וטקס מסירת הגביע נכנס לעיצומו.
הקבוצות מסתדרות בסך מול הבמה הראשית, ראש העיר מברך את שתי הקבוצות על הופעתן הספורטיבית הנאה ומזמין אליו את ראש קבוצת הפועל, יצחק אשכנזי, כדי למסור לידיו את הגביע למשמרת לשנה תמימה.
שחקני הפועל חיפה, מיוזעים ואפוסי כוחות, נוטלים את הגביע ורצים עמו סביב המגרש כשהם מוקפים בחסידיהם.

( עמוס שוורץ - "חדשות הספורט" )

הרכב הפועל חיפה: ארנון רוקמן, דוד גביזון, אורי ויינברג, מיכאל בן דוד, ליאון קיוביק, יצחק אשכנזי, משה ששון, יוסי מיכאליס, גדעון גולדברג, שמחה אורן, ראובן יאנג.