מכבי חיפה - האתר הרשמי | הקבוצה | לוח משחקים | 19/06/1976 - שמשון תל אביב מול מכבי חיפה
EN facebook youtube instagram
ליגת העל, מחזור 30 , 19/06/1976 , בלומפילד
12,000 צופים |  שופט: דיגנסקה (שוויץ)
שמשון תל אביב
1-0
מכבי חיפה
יואב לוי (12)

מהלך המשחק

5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65
70
75
80
85
שער
מחצית
סיום
המשחק
12
שער - יואב לוי
שער של יואב לוי

הרכבים

הרכב פותח

4-5-3
עמנואל שוורץ
יעקב דרך
שמשון לוי
אריה עפרוני
יוסי קרמר
חנניה פחימה
יואב לוי
יצחק דרעי
אהרון גרשגורן
ברוך ממן
חיים פורטה
שמעון קוזיה
משה אדלר

מחליפים

מאמן

מאת: יצחק הברמן , |  שבת , 19/6/1976

שמשון תל אביב מול מכבי חיפה
בלומפילד לאחר 90 דקותיה האחרונות של הליגה הלאומית: חבילה אנושית בירוק-לבן "נערמת" במרכז השדה. היציע הדרומי מאיים לכרוע תחתיו, אלפי אוהדים חיפנים, יוצאים מכליהם. קבוצת חיילים מצליחה לחדור למגרש. בעיניים דומעות ובקול ניחר הם מקפצים סביב המכבים.
" שישו ושימחו בשמחת תורה, ותנו כבוד למכבי חיפה !" ? שירה אדירה של אלפי חיפאים הופכת את בלומפילד לחיזיון מרגש. מנו שוורץ מתעלף על כר הדשא. שמעון שלפנברג מסתובב סביב עצמו, אינו יודע מה בדיוק לעשות, רק פניו מספרות את מה שהתרחש קודם לכן. אהרל`ה גרשגורן "נחטף" על ידי אוהדים שהצליחו בדרך-לא-דרך לחדור למגרש. הנשיקות, צרחות האושר, הדמעות וההתרגשות "מדביקים" גם את אלה שצפו בחיזיון מן הצד. יואב לוי, חיוור, מרים על כתפיים. אלפי האוהדים נקבצים מאחורי הכניסה ודורשים את אליליהם. זהו זה. מכבי חיפה נשאר בלאומית ! על כך אין עוררין, ואפילו פניהם העצובות של שחקני שמשון תל-אביב, ממחישים זאת היטב. הקרנבל החיפני החל, ועיר הכרמל שמעה את בשורת אליליה מבלומפילד: " אנחנו בלאומית".

אבל זוהי רק תמונת הסיום לסרט מתח מרגש שהחל כשעתיים לפני כן. חדר ההלבשה של מכבי חיפה, דמה בדקות שלפני המשחק לחדר התאוששות: המתח הרקיע שחקים עם כל דקה שקרבה למועד הפתיחה. הפנים החוורות, התנועות העצבניות, והעיניים המפוחדות, הטיבו לספר את אשר התרחש בין השחקנים, יותר מכל מילה כתובה. הם ידעו שניתנו להם 90 דקות של "להיות או לחדול". הם ידעו כי גורלם מונח ברגליהם בלבד, וכי איש לא יעשה עבורה את המלאכה. 11 כדורגלנים בירוק-לבן ידעו שעיר הכרמל עוצרת את נשימתה לשמע הבשורה, זו שרק הם מסוגלים לבשר.

ואז, בשעה 15.50 הם עלו לכר הדשא. שלישית השיפוט השוויצרית ליוותה את שמשון תל אביב ומכבי חיפה למרכז השדה. איצטדיון בלומפילד "הופגז" בשאגות עידוד של אלפי אוהדים מסורים שבאו מעיר הכרמל, ואי-שם באחד היציעים ישבו שחקנים מהפועל פתח-תקווה, כדי לחזות בדרמה הגדולה שתקבע את גורלם, מבלי שיוכלו ליטול בה חלק. שריקה חדה של השופט דיגנסקה, ומכבי חיפה יצא לדרך בת 90 דקות שסופה עדיין מעורפל מאוד.

ממן נבלם לחוץ ממסירה טובה של יואב לוי, ומיד אחרי כן הקשית אותו ממן כדור מצד ימין, ואדלר המשיך בנגיחה שלא מצאה את השער. חמש דקות בלבד חלפו, הדרך עדיין ארוכה מאוד, אבל מכבי חיפה בתמונה. דרעי השאיר כדור מדוד לפחימה, וזה ממרחק 30 מ` המשיך בבעיטה חזקה לכיוון שערו של מגן, אך הכדור חמק לחוץ. דמתי ניסה להעביר את כובד המשקל לשטח חיפה, בפריצה מהירה, אך שמשון לוי הצליח לבלמו ושלוח את חיפה למיתקפה.
ממן הוכשל מצד שמאל, עונשין לחיפה: יואב לוי ה"מומחה" החיפני לביצוע משימות אלה, הקשית את הכדור לרחבת שמשון. אדלר המשיך בנגיחה, הכדור פגע בקורה, וחזר למרכז הרחבה שם ניצב ברוך ממן שהמשיך שוב, הפעם לתוך הרשת. 0:1 לחיפה ? לא ! מה קורה כאן ? השמחה החיפנית מוקדמת מדי: השופט מבטל את השער בטענת נבדל.
מכבי חיפה אינו מניח לשמשונים. יואב לוי וחבריו התפרשו על פני כר הדשא, כיחידת לוחמים ובהקרבה, לחצו את שמשון תל אביב אל הקיר, כשהם ראשונים לכל כדור.
13 דקות מהפתיחה. 77 דקות נותרו למכבים כדי להישאר בלאומית. דקה אחת לאחר מכן ועיר הכרמל אכן עוצרת את נשימתה לשמע הבשורה: עפרוני הכניס לשדה כדור ארוך טווח מצד ימין. אדלר המשיך בנגיחה לעבר השער, הכדור נבלם על ידי מגן שמשון והגיע ליואב לוי שניצב מחוץ לרחבה. לוי הושיט רגל חזקה וירה את הכדור בעוצמה אל השער. רק הרשת השמשונית יכלה לעצור את הכדור, וזה נשק לה בשמחה כדי לקבוע 0:1 למכבי חיפה.

אבל "קומנדו" חיפה סרב להיעצר. קובי דרך הכניס כדור עומק טוב לקוזיה מצד ימין, זה המשיך מקרוב לשער אך נבלם על הסף. עזרא לוי, מן העבר השני, ניסה להחזיר את שמשון לתמונה, אלא ש"מנו" שוורץ הקדימו וקלט את הכדור, תוך שהשניים מתנגשים. אריה עפרוני אינו נותן מנוח למסוארי, ובדקה ה- 18 הכשילו משמאל לשער חיפה, אך בעיטת העונשין של שוקיאן מצאה רק את ידיו של שוורץ.
שתי הכשלות נוספות של עפרוני, הביאו לשמשון שתי בעיטות עונשין, האחת של יפת, והשניה של שוקיאן, אולם הותירו את החיפנים כשידם עדיין על העליונה. השעון עושה דרכו בעצלתיים, כאילו מתעלם מן הדרמה הגדולה. אין הרבה כדורגל, אך למי זה איכפת ? המתח מחפה על הכל, ובדקה ה- 30 הוא מגיע לשיא חדש: גדעון דמתי מנסה למנוע משוער חיפה הוצאת כדור בבעיטת מחוץ לרחבה. מנו מנסה להערים עליו, השניים נראים קרובים זה לזה, ולפתע שריקה חדה של השופט. כדור עונשין לזכות שמשון תל אביב מ- 16 מטרים. חומה ירוקה-לבנה בולמת את מעוף הכדור ושולחת את חיפה להתקפת נגד מהירה: יואב לוי לקוזיה, זה פורץ לאורך הקו ושולח היטב לממן, אך שוב שריקה והפעם, נבדל של ממן.
עזרא לוי מצד שמאל, כדור לרוחב שער חיפה, אך גרשגורן מחלץ בבעיטה לאחור. על קו האורך ניצב דני רום שצועק למכבים : " לא להירדם" והרמז ברור.
שמשון החל ליזום: "חור" של שמשון לוי, דרך הצליח להחזיר בעוד מועד לשוורץ, ומיד לאחר מכן חילץ אדלר כדור תועה ברחבת שער חיפה.
עשר דקות להפסקה ובלומפילד אחוז התרגשות: מנו שוורץ "מתאבד" מול דמתי שפרץ מולו. לפתע נראה דמתי פוגע בגרשגורן שנפל ארצה. השופט השוויצרי אץ למקום ושולף מכיסו כרטיס אדום ! כן, אין זו טעות אופטית, הכרטיס אדום, וגדעון דמתי שנתפש לרגע של חולשה עושה דרכו החוצה, לאחר שהספיק לסטור על פניו של פחימה.
שמשון עם עשרה שחקנים בלבד, ומכבי חיפה בניסיון לנצל את המצב: ממן מסר קצרות לקוזיה, זה הקשית את הכדור מימין לתוך הרחבה, ואדלר התרומם כדי לנגוח, אך הוכשל. עונשין לחיפה נסתיים בלא כלום, ומיד מן העבר השני הגביה שוקיאן כדור קרן, סמוך לקורת שער חיפה, חביה המשיך לתוך הרחבה, אך גרשגורן היה במקום כדי להרחיק.

דקה 39 וקורת שער שמשון מרחיקה כדור חיפני נוסף, הפעם מראשו של אדלר שניצב בעמדה אידיאלית.
אורי כהן הצעיר תפש את מקומו של יפת, ויואב לוי סיים בבעיטה מעל לשער, סדרת מסירות בין פחימה ואדלר, לפני שנשמעה השריקה להפסקה.
הפתיחה הנמרצת, ההקרבה ורוח הלחימה של החיפנים הביאו ליתרון שהשיגו במחצית הראשונה ושלחו את השחקנים לחדר ההלבשה, לקול תשואות הקהל. אבל נותרה עדיין מחצית שלמה. ארוכה מאוד.
חיפה פתחה את המחצית השניה, אך ככל שחלפו הדקות נשתנתה התמונה. אדלר ניסה אמנם להמשיך כדור עומק של לוי, אך נבלם לחוץ. פוס ואדלר "נפגשו" לתיקול חריף, דרעי ניסה לשלוח את קוזיה בכדור עומק, אך בדקה ה- 52 חלה הפסקה: שוקיאן נפגע ברגלו והשתרע על הדשא. דקותיים של טיפולים לא הועילו, והוא הורד מן השדה בעזרתם של דרעי וקוזיה, כדי למצוא את עצמו מוצא מן המגרש באלונקה.
הירוקים-לבנים של חיפה, מתגוננים כנגד עשרה שחקנים. אבישי לוי תפש את מקומו של שוקיאן, ומנו שוורץ חיבק יזק חזק כדור מסוכן ששלח אלי כהן מימין.
השעון עושה את דרכו, נותרו 30 דקות: קובי דרך איבד כדור לאלי כהן, זה פרץ מימין, ובעט מעל לשער. יציעי חיפה דורשים ל"שחק" ובינתיים נפגע אדלר. במשך כשלוש דקות שכב על הדשא, המשחק נמשך, והשופט השוויצרי מאן לשרוק, עד שהכדור נעצר בנבדל. "הפסקת מים", טיפול באדלר ושני המאמנים בתידרוך אחרון, שלא מן המנין.
ממן ופחימה ניהלו מסירה כפולה, שבסופה בעט ממן בחוזקה לשער, אך מגן קלט היטב. פוס זכה לצהוב לפני ששמשון יצאה לשתי התקפות: מסוארי מסר ימינה לבורבה, זה פרץ לאורך הקו ומצא את מזרחי בעמדה נוחה, אך גרשגורן הקדימו וחילץ את מכבי מאי נעימות.
צרפתי בהתקפה, מסר היטב לכהן, זה המשיך למסוארי, אך מנו שוורץ זינק לרגליו כדי להדוף פעם אחת, ולאחר מכן שוב זינק לרגלי צרפתי, לפני שזה יכול היה להמשיך בבעיטה מעל לשער.
יואב לוי שיחרר מעט מלחץ שמשון, מסר לאדלר, וחיפה עברה להתקפה שנסתיימה בבעיטה של קוזיה מימין מעל לשער.
דקה 75, עוד רבע שעה בלבד, אבל שמשון אינו מוותר. אלי כהן הנמרץ שלח כדור רוחב מסוכן מימין, אך שוורץ קטע את מעוף הכדור בזינוק אמיץ. בורבה, עזרא לוי, וכהן בניסיון להשיג שוויון, אך גרשגורן דאג ל"נקות" את רחבת השער החיפני.
עונשין לשמשון, 20 מטרים משער חיפה, אך הכדור שנורה, נבלם בחומה הירוקה-לבנה. חילוף ראשון בחיפה: קרמר במקום פחימה. הזמן משחק תפקיד ראשי ודרעי מנצל אותו כדי להחזיר כדור מרחוק לשוורץ, "שיהיה בטוח".
חילוף שני בחיפה: פורטה במקום קוזיה, אבל שמשון אינו מרפה. צרפתי בועט תוך כדי ריצה מעל לשער. וכדור קרן של שמשון עושה דרכו על פי השער והחוצה, בורבה ממשיך כדור רוחב של כהן בבעיטה החוצה, ויציעי חיפה מתחילים להרעיש עולמות.
עוד דקה, גם תיקו יספיק למכבי, אבל הירוקים-לבנים רוצים לסיים את המאבק בניצחון מלא. ברוך ממן, בועט מעל לשער שמשון, השופט האורח משוויץ מרים ידו ומשמיע את אות הסיום.
"אנחנו יואבים אותך לוי" נשמעה שאגה אדירה מן היציע הדרומי. חבילה אנושית, מיוזעת, בירוק-לבן, מתמוטטת מאושר במרכז השדה. ה"קרנבל" החיפני החל והתרועות הגדולות בישרו לעיר הכרמל : " אנחנו בלאומית !".

( " חדשות הספורט")

הרכב שמשון תל אביב: מגן, ג`ורג` בורבה, גיורא פוס, צרפתי, חביה, דוד שוקיאן, יגאל יפת, שלמה מזרחי, גדעון דמתי, עזרא לוי, יואל מסוארי ( אלי כהן, א.לוי)