מכבי חיפה - האתר הרשמי | הקבוצה | לוח משחקים | 24/05/1983 - מכבי תל אביב מול מכבי חיפה
EN facebook youtube instagram
גביע המדינה, חצי גמר , 24/05/1983 , רמת גן
45,000 צופים |  שופט: צבי שריר
מכבי תל אביב
4-4
מכבי חיפה
משה סלקטר (50)
ירון פרסלני (54)
משה סלקטר (72)
רוני רוזנטל (90+18)

מהלך המשחק

5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65
70
75
80
85
מחצית חילוף - ראובן הלד מחליף את רפי אוסמו  (הגדול)
שער
שער
שער חילוף - רוני רוזנטל מחליף את ברוך ממן
שער סיום
המשחק
90+18
שער - רוני רוזנטל
שער של רוני רוזנטל
72
שער - משה סלקטר
שער של משה סלקטר
71
חילוף - מכבי חיפה
רוני רוזנטל מחליף את ברוך ממן
54
שער - ירון פרסלני
שער של ירון פרסלני
50
שער - משה סלקטר
שער של משה סלקטר
44
חילוף - מכבי חיפה
ראובן הלד מחליף את רפי אוסמו (הגדול)

הרכבים

הרכב פותח

5-3-2
צדוק אברהמי
איתן אהרוני
אלי כהן
ירון פרסלני
רפי אוסמו (הגדול)
יוסי קרמר
גבי אמסלם
אברהם אבוקרט
ברוך ממן
הילל קפלן
משה סלקטר
x2

מחליפים

ראובן הלד (חלוץ)
44
רוני רוזנטל (חלוץ)
71

מאמן

מאת: יצחק הברמן , |  רביעי , 25/5/1983

חצי גמר גביע המדינה: מכבי תל-אביב מול מכבי חיפה
ארבע - ארבע

דרמה כזו רואים רק לעתים נדירות. משחק שכזה שווה שיצולם ויוקרן בבתי הספר לכדורגל. אני עדיין המום. גם שעה ארוכה לאחר שריקת הסיום הייתי כחולם. האם בישראל הקטנה אפשר לראות תצוגות שיא נדירות ברמה כזו ?
רק מכונת הכתיבה מחזירה אותי למציאות.
לכדורגל הישראלי היה אתמול יום חג. חג ? זה היה משהו שייכנס לדפי ההיסטוריה המכובדים ביותר שלו. כן, רבותי, מי שלא היה איתנו אתמול, החמיץ את הצגת חייו. זה היה משחק הכדורגל של העשור, ומי שנשאר בבית או נסע לאירופה כדי לחפש שם "כדורגל גדול", עשה בדיעבד שגיאה גדולה. אצלנו, באיצטדיון רמת-גן, היתה אתמול ההצגה הגדולה מכולן, ברמה שגם הכדורגל העולמי היה מתברך בה.
כל מה שאפשר לבקש, לדרוש ואפילו לחלום ממשחק כדורגל, העניקו לנו אתמול מכבי תל-אביב ומכבי חיפה. זה היה מין ארוע מושלם ויוצא דופן, שספק אם ישוחזר בטווח הקרוב. זה היה משהו שייחרת בזכרונו של כל שוחר כדורגל וספורט.
4:4 !!
זו היתה התוצאה בסיום 120 דקות של מאבק גביע נדירות ביופיין ובאיכותן, ואם זה לא הספיק, נמשך המותחן המופלא הזה גם בבעיטות ה- 11 בדו-קרב יוצא דופן ונדיר בהתהוותו.
המאבק בפנדלים היה רק הליפתן של הארוחה המושלמת, שהעניקו לרבבות צופים 26 כדורגלנים מיוזעים וסחוטים עד לשד העצמות.
חבל. חבל, שבערב כדורגל שכזה יש מפסידים. אם הייתי יכול הייתי מעלה את מכבי ת"א ומכבי חיפה יחדיו למשחק הגמר. הם - הירוקים של חיפה - ראויים לחוויית גמר הגביע יותר מכל קבוצה אחרת, ששיחקה אתמול באיצטדיון העירוני ברמת-גן, והלב נצבט אם הם נותרו מחוץ לתמונת הגביע בסיום, הלב נצבט.

קוסמים

שיחה קצרה עם מומחי כדורגל ותיקים גילתה לי, כי גם להם לא זכור משחק נדיר כזה מאז קום המדינה. מתברר שגם בכדורגל העולמי אין הצגות כאלה חדשות לבקרים. אז מה שצריך לעשות אחרי ערב מושלם כזה הוא לעמוד ולהצדיע , למחוא כף ובעצם להגיד שוב ושוב תודה לאותם 26 "קוסמים" ששיחקו באיצטד.
ערב כזה מחזיר לכדורגל הישראלי את גאוותו שנפגמה. ערב כזה מחפה על מחדלים ושגיאות של עונה שלימה. בערב הזה גילינו, כי הכדורגל שלנו מסוגל להתעלות לרמות שיא נדירות. ביום הזה ברור לכולם, כי הכדורגל שלנו מסוגל להעניק מה שרבים וטובים מחפשים ביבשות אחרות , בשביל הרבה מזומנים?
האמינו לי , בעצם איני יודע מהיכן להתחיל. הכל היה מושלם ב"משחק העונה". רק שמונה ימים עברו מאז המשחק המעולה , שחזינו נגד ליברפול באותו איצטדיון , והנה הפעם - בלי ה"גויים" - מסתבר שניתנה לנו תצוגת כדורגל טובה עוד הרבה יותר.
הגיבורה הגדולה של המפגש הזה היא דווקא המנוצחת. מכבי חיפה פיגרה כבר בהפרש של שני שערים בהפסקת המשחק , ואם אחרי מאמצים כבירים עלתה ליתרון 3:4 , מגיע לה צל"ש. הבעיה של חיפה אתמול היתה שהיא לא ידעה לשמור על היתרון הזה , ומשום כך העליה לשלב הבא היא של מכבי ת"א , אבל התהילה היא כולה של חיפה.
ליבי, ליבי, לאותם אלפי אוהדי כדורגל נפלאים, שהעניקו לקבוצתם עידוד בסגנון "אנגלי" וכבשו את האיצטדיון אתמול בר"ג. לא הייתי רוצה להיות אמש בעורם. הם כל כך היו קרובים לנצחון. הוא כה הגיע להם. הם ליטפו אותו, אבל בסיכום התברר, כי למרות הכל זה לא היום שלהם. המזל הפעם היה עם התל-אביבים, וגם זה חלק מן המשחק בכדורגל.

עצב ושמחה

כדי להמחיש את מה שהתרחש אתמול באיצטדיון רמת-גן , נתחיל אולי בדקות הסיום הגדולות. אותן דקות שבהן חדלו מלפעום הרבה לבבות לשניות מתח גורליות. אותן שניות הכניסו מתח אדיר, וכללו עצב ושמחה של 26 כדורגלנים משני מחנות כדורגל.
הפנדלים !
צבי שריר שרק לסיום 120 דקות מתח מרתקות , אחרי שחיפה הוליכה כבר ביתרון בן שער. שתי דקות מן הסיום, והיתה קרובה לנצחון. אז לא חשבה חיפה על בני טבק, אבל בתוך שתי דקות הפך טבק לסיוט הגדול ביותר שלה אתמול.

· משה סלקטר , האיש מספר 1 אתמול באיצטדיון ברמת-גן, נטל על עצמו את ביצוע הבעיטה הראשונה של הקבוצה. משה בעט חזק ומדוייק, וזה מה שהכניע את גינזבורג וקבע 0:1.
· אברהם לוי היה האיש של מכבי ת"א. הוא בעט כדור שטוח, חזק ומדוייק לפינה כדי לקבוע 1:1.
· הלל קפלן, בלונדיני בריא גוף עם הרבה כדורגל, היה הבועט השני של חיפה, וגם הוא הבקיע וקבע - 1:2 לחיפה.
· כאן החל ה"ברוך" של תל-אביב. יהודה קצב בעט כדור חזק, שחלף ליד הקורה - לחוץ. חיפה מוליכה 1:2.


המתח , המתח

· הבועט השלישי של חיפה היה אלי כהן, שהדביק את הכדור לקורה, כאילו כדי לנחם את קצב.
· נומדר ניגש לכדור. הוא פנדליסט מצטיין, אבל הפעם המתח בוגד בו. הוא בעט כדור חזק למרכז, שאברהמי הדף והעניק לקבוצתו יתרון נוסף. עדיין 1:2 לחיפה.
· קרמר, המגן של חיפה בועט מדוייק וזה ה- 1:3 של חיפה.
· עכשיו תורו של מוטי איווניר, הגיבור של מכבי, שקובע 2:3 ותל-אביב עדיין בתמונה.
· ראובן הלד היה הבועט החמישי של חיפה. בכוחו היה להעלות את קבוצתו למשחק הגמר. הלד בועט ובוני גינזבורג מצליח לבלום. שוב נפתחים סיכויי ת"א.
· יפתח הלוי ניגש לכדור, רועד מהתרגשות ואולי גם מפחד - אבל זה הולך. בעיטה חזקה שהרימה את הרשת. 3:3.
· רוזנטל, הבועט השישי של חיפה. הוא בועט ובוני, שוב ביום מוצלח "מציל" את מכבי.
· עכשיו אמיגה מחזיק ראשו בידיו. הוא נרגש. זה הצ`אנס שלו להעלות את ת"א לגמר, אבל אמיגה נכשל. הוא בועט כדור גרוע , שאברהמי עוצר. עדיין 3:3.
· אברהמי שהתעלה בפנדלים קבע 3:4 לחיפה, ובוני, השוער של ת"א, חיקה אותו כעבור כמה שניות, כדי לשמור על שוויון שוערים - 4:4.
· אמסלם. הבועט השמיני של חיפה בועט, ובוני שוב בשיאו והודף את הכדור.

מי יבעט במכבי ת"א עכשיו ? המולה במגרש. מבין חבילת השחקנים נשלף בני טבק בכוחו של האיש הזה לכפר על כשלונות עונה שלמה ולהעשיר את קופת המועדון במיליוני שקלים.
האם יעשה זאת ?
· בני נרגש, חיוור כסיד. הוא ניגש אל הכדור במקצועיות , ומותיר את אברהמי ומחנה של אלפי חיפנים - חסר אונים.
טבק העלה את מכבי תל אביב לגמר !
טבק ה"איום" , כך יכולים לקרוא לו בחיפה. כן, רק הוא הפריד בין חיפה לגמר הגביע , שכה היתה ראויה לו. עכשיו הכל גמור. עכשיו כבר פתוחים לסיכומים.
במינהרה , המובילה אל מחוץ לאיצטדיון , יכול גם יו"ר מכבי תל אביב, יחזקאל פלומין, לחייך ולהודות בפה מלא ל? בני טבק. הוא תיקן כשלונות של עונה שלימה. הוא שווה הרבה כסף למכבי ת"א.קצב הסילון

מכבי ת"א פתח את המשחק בקצב סילון. כבר בדקה ה- 2 הוא עלה ליתרון. זה היה בשער מדהים ומהמם. השער הזה הזניק את מכבי ת"א להתקפות מוחצות על שער מכבי חיפה, ואז ידע מוטי איווניר לקבוע כבר 0:2, ועם היתרון הזה ירד מכבי ת"א להפסקה. בשלב הזה נדמה היה, שלחיפה אין כל סיכוי. מכבי ת"א התפרש בצורה מצויינת על כר הדשא. הוא החזיק ברסן ונתן את הקצב למשחק. המחצית הראשונה היתה , אולי, המחצית הטובה ביותר של מכבי ת"א העונה. מכבי שיחק כמו קבוצת צמרת - כדורגל נכון, פתוח, יעיל והחשוב מכל : הוא גם כבש. בדקות שלפני ההפסקה, השליטה שלו בשדה היתה ממש ברורה. הנצחון נראה קרוב אליו. לרבים דומה היה שמכבי ת"א רק "יטייל" לגמר.

אבל גדולתה של חיפה בכך שלא נשברה. לקראת סיום המחצית ועם תחילת המחצית השניה ראינו שינוי כיוון בחיפה. זה החל בחילוף , שביצע המאמן הרדי בדקה ה- 44 כאשר הוציא כדורגלן דפנסיבי (אוסמו) והכניס למשחק את החלוץ ראובן הלד.
חיפה קיבלה כח רענן, ולפתע החלה יוזמת יותר ויותר ולוחצת את שער מכבי תל אביב. כל עוד היה משה מרכוס יציב ובטוח בין הקורות , לחיפה לא היה סיכוי גדול להדביק את היתרון של ת"א , אבל אז קרה דבר, הקורה לעתים בכדורגל.
משה מרכוס, הדמות הגדולה של תל אביב עד לדקה ה- 50 ביצע שגיאה גסה שהכניסה את חיפה ל"טריפ". הוא שמט כדור מידיו וזה הספיק לסלקטר כדי לקבוע 1:2, ולשגע את הצופים ביציעים. רק 4 דקות חלפו ושוב מרכוס ( עדיין בהלם השער הראשון) שוגה וזה ה- 2:2 של חיפה, ועכשיו מתחיל עבור ת"א הכל מההתחלה.
שווייצר נזעק מן הספסל כדי להחליף שוער, אבל חיפה לא נרגעת, ממשיכה לתקוף בשצף קצף, ולמרות שמכבי ת"א עולה ליתרון היא יודעת להשיג שיוויון ולכפות הארכה.

בהארכה היתה השליטה שלה, ובסיכומו של משחק התברר, כי חיפה היתה הקבוצה הטובה של המשחק ב- 75 הדקות האחרונות שלו, כשהציגה כדורגל יוצא מהכלל.
המעניין הוא שגם ללא ברוך ממן, כעושה המשחק שלה, ידעה חיפה להציג יכולת משחק פנטסטית ופשוט למעוך את עורף מכבי תל-אביב. הגדולה של חיפה אתמול היתה בפיתוח משחק אגפים מושלם, ומהירות פנטסטית, במיוחד מההגנה להתקפה.
והיה גם לחיפה עוד משהו מיוחד. משה סלקטר. זיכרו את השם הזה. הוא עוד יגיע לתהילה בכדורגל הישראלי. אבל על יכולתו של סלקטר עוד נעמוד בהמשך. חיפה, לאחר ההפסקה, שיחקה כקבוצה נפלאה ופשוט סחפה את יריבתה למאמץ פנטסטי.
והיו גם שגיאות במשחק הזה. הן היו של שוערים ושל שחקני עורף, מה שפגם אולי בסיכום הכללי של שתי הקבוצות, אבל סייע להשגת מנת שערים נדירה ובלתי מקובלת גם במושגים עולמיים.
משה סלקטר היה הגיבור האמיתי של המשחק הזה הוא שיחק כדורגל מושלם, הבחור. יש לו, למעשה, כל התכונות הנדרשות של שחקן גדול, וזה בדיוק הזמן המתאים למאמן הלאומי לצרפו מיידית לנבחרת האולימפית. אתמול התברר, כי סלקטר מסוגל לשחק נפלא בקישור ובחוד גם יחד. כאשר שיחק בחוד היה החלוץ מספר 1 בשדה. אחר כך, כאשר נפצע ברוך ממן, הוטלה על כתפיו של הכשרון הצעיר, משימת בניית המשחק של חיפה. וגם כאן היה חלקו עצום. הוא פשוט, שיחק בדרגה או שתיים מעל כל יתר הכדורגלנים באיצטדיון רמת-גן אתמול.

בחיפה משך אברהמי, תשומת לב חיובית בעת ביצוע בעיטות ה- 11 אבל במשחק עצמו הפגין חולשה, ובהחלט היה אשם בחלק נכבד מהשערים, שספגה חיפה.
גם העורף של חיפה סבל מחולשה גדולה. הדברים אמורים במיוחד לגבי אהרוני והבלם פרסלני, שכרעו תחת העומס, ונכנעו גם למצבים פשוטים. כדורגלן ברמתו של ירון פרסלני היה צריך לתת לקבוצתו הרבה יותר ממה שהעניק לה אתמול. קרמר ואלי כהן היו מעט יעילים יותר, אבל גם הם לא התעלו.
גדולתה של חיפה היתה במשחק המצויין של קשריה. ממן היה מצויין עד לפציעתו, וגם אבוקרט ואמסלם הפגינו יכולת משחק ראויה לציון מיוחד. רק אוסמו, ששיחק למעשה כבלם שלישי, לא שמר על רמה גבוהה.
אמרו לי שהלל קפלן אינו מבטא עצמו בחיפה. אתמול ראינו שלחלוץ הזה יש הרבה מה לתרום לקבוצתו. זהו חלוץ בעל כושר פריצה מצויין, מהירות ומשחק ראש טוב, המהווה ברכה לכל קבוצה. הלד ורוזנטל המחליפים השתדלו, אבל לא התעלו לרמת שיא.


פנצ`ר למרכוס

ובמכבי ת"א ?
שם היה משה מרכוס הדמות האומללה מכל. השוער המצויין כשל בכדור פשוט, וזה קורה, אחר כך איבד מבטחונו וספג שער שני שגרם להחלפתו, ובכך שכחו כולם את היכולת המצויינת, שהפגין עד לאותה דקה. מרכוס היה ונותר שוער מצויין, וגם אחרי ה"פאנצ`ר", בטוחני שישוב להפגין יכולת גבוהה כבעבר.
מחליפו, בוני גינזבורג לא היה טוב בין הקורות במהלך המשחק, אבל חיפה על כך בעצירת שלושה כדורי עונשין מ- 11 מטר, שסייעו למכבי ת"א להעפיל לגמר.
העורף של מכבי ת"א היה בינוני. יפתח הלוי היה בינוני מאד, וכך גם אבי כהן. מנשה שמעונוב לא הצליח כשומרו של סלקטר. הוא איבד כדורים, ורק השער השלישי שהבקיע משפר את הממוצע שלו. יעקב כהן באגף שמאל הפגין משחק טוב. תיקל כהלכה, ותמך בהתקפת קבוצתו. נראה שהוא חוזר לכושר משחק טוב מהעבר.
בקישור היה אברהם לוי משיכמו ומעלה, וגם קצב עשה מאמצים והסיכום שלו חיובי. שוייצר כבש שער מצויין, והשקיע מאמצים כבירים, אבל הגדול מכולם היה מוטי איווניר, ששיחק כמו שחקן קישור גדול. הוא איים על השער ללא הרף, בבעיטות ארוכות טווח, מסר, תיקל וגם כבש והיה הבולט בקבוצתו. אמיגה היה חלש מאד בסיום אחרי שפתח היטב, ואילו בני טבק זוכה לציון גבוה בזכות מבצעי השערים שלו בסיום המשחק, שהעלו את ת"א לגמר. נומדר, שנכנס במקום שוייצר, היה יעיל ומסוכן.
שיפוטו של צבי שריר עמד בדרך כלל על רמה נאותה. בסך הכל היה זה משחק קשה מאוד לשיפוט, ולמרות שניתן לחלוק על חלק מפסיקותיו הוא היה תמיד קרוב למקום האירוע, וראה היטב את שהתרחש. למכבי תל-אביב היו טענות קשות על השער השני, שאישר לזכות חיפה, על קיפוח בפסיקת בעיטת 11 נגדה ושער רביעי שנכבש מנבדל. התל- אביבים דרשו גם בעיטת 11, אחרי הכשלה של שוייצר, אבל שריר היה איתן בדעתו.

· מכבי עלה ליתרון בדקה השניה. אמיגה פרץ משמאל והגביה לרחבה. שוייצר עט על הכדור, ומהאויר קבע 0:1. שער מצוין. היפה במשחק.
חיפה מנסה להגיב, אבל מרכוס שולט בנעשה.
· ואז בדקה ה- 32 כבר 0:2. שגיאה גסה של הגנת מכבי חיפה, היוצאת לתרגיל נבדל. איווניר חוטף כדור ומול אברהמי לא נכשל.
שמעונוב עוד סופג צהוב, סלקטר מחמיץ ויוצאים להפסקה.
· בדקה ה- 50 מגביה ממן משמאל. מרכוס מתרומם ונוחת לקרקע עם הכדור. אבל מעשה שטן, הכדור בורח מידיו לרגלי סלקטר, שמקרוב מבקיע - 1:2 לת"א.
חיפה על הסוס ובחלוף דקות - כבר 2:2 .
· שוב הגבהה של ממן. מרכוס נותר תקוע בשערו ואמסלם נוגח חזק מקרוב. מגן מכבי מרחיק, אבל שריר קובע כי ההרחקה היתה אחרי הקו. 2:2.
גינזבורג נכנס. מרכוס יוצא ובדקה ה- 59 כבר 2:3 למכבי.
· אמיגה מגביה משמאל. אברהמי נותר תקוע בשערו. ערבוביה - ושמעונוב קובע 2:3.
בדקה ה- 65 החמצת המשחק של משה שוויצר, שמ- 5 מטר בועט - לחוץ.
· בדקה ה- 72 שגיאה גסה של שמעונוב, שנכשל בהרחקת כדור פשוט. קפלן משתלט עליו, פורץ ומוכשל מאחור ברחבה על ידי יעקב כהן. צבי שריר קובע פנדל וסלקטר משיג שוויון.
בדקה ה- 81 מכשיל אברהמי את שוייצר ברחבה. ת"א דורשת פנדל, אבל שריר מחליט אחרת.
· בדקה ה- 108 רוזנטל פורץ מול גינזבורג שיוצא בפזיזות מהשער. הלד מנצל זאת וקובע 3:4. היכן היו מגיני מכבי ?
· 2 דקות לסיום, בדקה ה- 118, בעט אמיגה קרן. טבק הגיע לכדור ראשון ומקרוב קבע 4:4.
ואז החל מותחן הפנדלים, שכולנו מכירים כבר היטב.

( אלי עזור - " חדשות הספורט")

הרכב מכבי תל-אביב: משה מרכוס, יפתח הלוי, אבי כהן, מנשה שמעונוב, יעקב כהן, אברהם לוי, יהודה קצב, מרדכי איווניר, משה שוויצר, בני טבק, דוד אמיגה . שותפו: בוני גינזבורג ויעקב נומדר)

* מארכיונו של

הבלם פרסלני מנסה לגבור על הגנת מכבי תא ב- 4:4  צילום: מימל"