מכבי חיפה - האתר הרשמי | הקבוצה | לוח משחקים | 30/05/1995 - מכבי חיפה מול הפועל חיפה
EN facebook youtube instagram
גביע המדינה, גמר , 30/05/1995 , רמת גן
24,000 צופים |  שופט: סוהל דאוד
מכבי חיפה
0-2
הפועל חיפה
עופר שטרית (9)
משה גלאם (60)

מהלך המשחק

שער
חילוף - רומן פץ מחליף את רוני לוי
שער
חילוף - נג'ואן גרייב מחליף את עופר שטרית
5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65
70
75
80
85
מחצית
סיום
המשחק
85
חילוף - מכבי חיפה
נג'ואן גרייב מחליף את עופר שטרית
60
שער - משה גלאם
שער של משה גלאם
52
חילוף - מכבי חיפה
רומן פץ מחליף את רוני לוי
9
שער - עופר שטרית
שער של עופר שטרית

הרכבים

הרכב פותח

4-5-1
רפי כהן (שוער)
אלון חרזי
מרקו בלבול
צבר דניאל
משה גלאם
אלון חזן
סרגיי קנדאורוב
רוני לוי
אייל ברקוביץ
חיים רביבו
עופר שטרית

מחליפים

רומן פץ (בלם)
52
נג'ואן גרייב (מגן שמאלי)
85

מאמן

גיורא שפיגל
מאת: יצחק הברמן , |  ראשון , 30/4/1995

גמר גביע המדינה בכדורגל: מכבי חיפה מול הפועל חיפה
לאחר השני של משה גלאם, חצי שעה לפני הסיום, היה ברור שרק קבוצה אחת יכולה לעשות מהפך ענק מול מכבי חיפה. העיניים ביציע המרכזי הופנו לעבר אחד, אלישע לוי, שישב שם מוקף אהדה. הפועל בית-שאן היא הקבוצה היחידה שיכולה לחזור מפיגור 2:0 מול מכבי חיפה. בית-שאן יש רק אחת.

בקרב הארנקים של הכרמל התברר שבינתיים ההשקעות של שחר טובות פי כמה מאלו של רובי שפירא. הפועל לא רק שלא צימצמה, אלא היתה עלולה לצאת מהגמר הזה בעור שיניה, עם שישיה. 3 חילוצים מהקו וקורה של חזן.
מה לעשות, אברהם גרנט ייאלץ לקחת חופשה לעונה אחת מגביעי אירופה. אבל שלא תסיקו מכך, כי צפויה לו קייטנה. הוא בא לבנות קבוצה חדשה, כדי למנוע עונה שלישית מסוייטת מהפילנטרופ הכי גדול בכדורגל הישראלי, רובי שפירא.
בפעם המי יודע כמה , התברר שישנן בשנתיים האחרונות רק שתי קבוצות אמיתיות בישראל. מכבי ת"א ומכבי חיפה. כל השאר הן תפאורה.
לא פלא שהתארים מתחלקים ביניהן. פעם מכבי חיפה אלופה ומכבי תל אביב סגנית ומחזיקת הגביע - ופעם ת"א אלופה, וחיפה סגנית ומחזיקת גביע. בזכותן ובזכות הנבחרת הלאומית, התקדמנו לבין 24 הגדולות באירופה.

כשישחזרו במכבי חיפה את הדרך ל- 30 במאי בר"ג , יתעכבו על נקודת ציון קשה אחת. דפיקות הלב המואצות שגרמה להם הפועל כפר-סבא אחרי שני הפנדלים של השופט אבנר כהן וה- 2:3 , עברה חיפה את המכשול הקשה ביותר. בית"ר ירושלים והפועל חיפה היו רק לפרוטוקול.
בעצם, היתה יכולה להיות מהמורה נוספת, ההכשלה של לירון בסיס ע"י משה גלאם בדקה השמינית ברחבה, שלא קיבלה תגובה הגיונית מהשופט סוהיל דאוד ( מה קרה לו בשבוע האחרון ? ), מכבי נחלצה, עברה להתקפה , ועופר שטרית בפינאלה לעונה גדולה, נמצא שם כרגיל להשלים. שני שערים בדקה אחת לחובת הפועל : האחד שלא הבקיעה בגלל השגיאה של דאוד, והשני שספגה.

אם יש משהו העומד להגנתה של הפועל חיפה, ואני לא מתכוון לקו ההגנה במגרש, הזקוק לשיפוץ דחוף, זה מהלך ה- 60 שניות שבין בסיס שהוכשל לשטרית שכבש, מהלך שיכול לשמש כצידוק, לפחות לשער הראשון. אבל היו עוד 80 דקות אחר-כך, ובאשר להן, אין הסברים.
הייתכן שטל בנין וראובן עטר, שתיים מהגדולות בהעברות הקיץ הקודם, יהיו אנמיים כל-כך ולא ישפרו את מצב קבוצתם ? או שמא הקבוצה, היא שהביאה להעלמותם ולצורך להסתייע במדור לחיפוש קרובים ?
לקחו כוכבים בהפועל חיפה, וראו כוכבים. אני נזכר באולג קושלוק הישן והטוב של בית"ר ירושלים. בהפועל חיפה אלה אותם פנים, אותן רגליים, אבל שחקן לגמרי אחר. ויש עוד כמה אקזמפלרים שעלו מאות אלפי דולרים. משה סיני מיהר להירגע, הכרטיס לאופ"א הוא שלו.

מכבי חיפה, לאחר טראומת סקנטאיי ואלון ברומר, נתנה כבר הצגות טובות יותר. אבל גם כך היתה גדולה בכמה מספרים על הפועל חיפה הישנה, בניגוד לכרזות תחילת העונה. מספיק שאייל ברקוביץ ירקוד עם הכדור מספר פעמים, ואסייאג יראה את שטרית ורביבו וגלאם וקנדאורוב ומי לא, מגיעים לרחבתו בלי צורך באשרה מיוחדת.
לאחר שגלאם טעה בהרחקה וקילקל עוד יותר בהכשלת בסיס, באה ההתקפה הנגדית. חזן העביר לברקוביץ` שבעט חלש לשער. אסייאג השמיט-הדף, ושטרית נמצא שם כרגיל לפני אלון חלפון. השחקן שבא משום- מקום באמצע העונה. 0:1 .
עד להפסקה התנהל משחק אפור בין ירוק לאדום. רוני לוי, בסידרת גליצ`ים, וברקוביץ, בלטו. על רקע הקרחות ביציעים המזרחיים, נראה המשחק כמו רדיוס לשתי הקבוצות בר"ג הרחוקה.אבל עם פתיחת המחצית השנייה, לא השאירה מכבי ספק, מי יסע לז`נבה להגרלת המשחקים מול אברטון וברוז`. בדקה ה- 48 בעט אלון חזן הקפטן לקורה, ואת הריבאונד שלו חילץ טלקר מהקו.
המחצית הראשונה היתה גרועה מבחינת משה גלאם. כל טעות אפשרית. הזכרון הכי טוב מגלאם עד אז בר"ג, היה הופעה של אחיו רמי בנוער של מכבי נתניה במשחק המוקדם על גביע הנוער. שחקן אגף טכני, בסגנון הקיצונים של פעם, שבישל את השער המצמק בהפסד קבוצתו.
אלא שבדקה ה- 60 הראה גם גלאם הבוגר, שתמיד אפשר לצפות ממנו לשיפורים. פרץ קדימה, מסר לברקוביץ, חלף על פני מוסה ואסייאג ובעט פנימה. שער לעילא.
בנין (79) וחלפון (83) הצילו מהקו כדורים של רביבו ושטרית. גלאם, שהשתפר, חילץ גם הוא מנגיחה של זועבי.
התארים נשארו שוב אצל קבוצה ממרכז מכבי. אבל זהירות, בעונה הבאה גרנט ואופיר, שהופיע אתמול לאיצטדיון בצהוב-חזק באחת הפעמים האחרונות, עוברים לאדום. יהיה שינוי ? בינתיים הנשיא ויצמן לחץ את ידי חזן והקטנצ`יק.
שחקני מכבי חיפה בשלים לגביע.

( " ידיעות אחרונות")

הרכב הפועל חיפה: יעקב אסייאג, עופר טלקר, איתן אהרוני, אלון חלפון, אחמד מוסא (הוחלף ע"י דני ניראון בדקה 62), דני מלכין, טל בנין, פיוטר יאגור, ראובן עטר, לירון בסיס (הוחלף ע"י אולג קושלוק בדקה 41), הישאם זועבי.

עופר שטרית (מימין) ומשה גלאם, כובשי שערי גמר 95'. צילום: מימל