מכבי חיפה - האתר הרשמי | הקבוצה | לוח משחקים | 24/07/2001 - האקה (פינלנד) מול מכבי חיפה
EN facebook youtube instagram
מוקדמות גביע אירופה לאלופות, משחק 7 , 24/07/2001 , טאטן קנאט פינלנד
4,500 צופים |  שופט: דרמונט גליגר- אנגליה
האקה (פינלנד)
1-0
מכבי חיפה
אבישי ז'אנו (28)

מהלך המשחק

5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65
70
75
80
85
שער
מחצית
חילוף - ניר סביליה מחליף את יעקובו איגביני
חילוף - ראובן עטר מחליף את יניב קטן סיום
המשחק
88
חילוף - מכבי חיפה
ראובן עטר מחליף את יניב קטן
80
חילוף - מכבי חיפה
ניר סביליה מחליף את יעקובו איגביני
28
שער - אבישי ז'אנו
שער של אבישי ז'אנו
0
כרטיס צהוב - אבישי ז'אנו
0
כרטיס צהוב - ננאד פרלייה

הרכבים

הרכב פותח

5-4-1
דודו אוואט
אלון חרזי
אריק בנדו
אדורם קייסי
אנדריי אוסטרובסקי
אבישי ז'אנו
ריימונדס ז'וטאוטאס
ג'ובני רוסו
יניב קטן
ננאד פרלייה
יעקובו איגביני

מחליפים

ראובן עטר (קשר)
88
ניר סביליה (חלוץ)
80

מאמן

מאת: יצחק הברמן , |  שלישי , 24/7/2001

האקה- פינלנד מול מכבי חיפה
מכבי חיפה השיגה את כל המטרות שהציבה לעצמה ערב משחק החוץ בעיירה ואלקיקוסקי מול האקה, אלופת פינלנד.
קודם כל הניצחון המשמעותי 0:1 שמהווה מקפצה לקראת הגומלין שייערך בחיפה. שנית, שער חוץ יקר ביותר שמקנה לחיפה גם את האפשרות לסיים בתיקו בביתה ולקפוץ למפגש לו כולם מצפים, מול ליברפול הגדולה. שלישית: לראשונה בתולדותיה מצליחה מכבי חיפה לנצח במסגרת גביע האלופות, אחרי שבפעם הקודמת, היחידה, נוצחה פעמיים על ידי קזינו זלצבורג ועפה מהמפעל. הפעם, גם אם אם המשחק מול ליברפול ייערך כפי שכולם צופים, מכבי חיפה הבטיחה מקומה בגביע אופ"א וגם שם עשויה לפגוש אריות רעבים, למרות שנותר עדיין משחק הגומלין של האקה ומול ליברפול לא הניפו דגל לבן.
המאמן אברהם גרנט למד היטב את הקבוצה הפינית. סגנון משחקה, הגבהות כדורים למרכז הרחבה, נבלם על ידי ההגנה האתלטית של חיפה ששיחקה בהקרבה רבה ודי אם נציין שהחלוץ ההונגרי גבה הקומה, קובאץ`, נגח בפעם היחידה לשערו של אוואט בדקה ה-53 כדי להבין את חוסנה של ה"חומה הירוקה".


המשך


מאחוריה ניצב השוער דודו אוואט שהיה מצוין ולפחות בארבעה מקרים מנע שערים בטוחים ב"אחד על אחד".
במחצית הראשונה חיפה הוכיחה למאמן האנגלי של האקה, קית` ארמסטרונג כי כל מה שאמר על מכבי חיפה אמש במסיבת עיתונאים התממש. שחקניה, בראשות פראליה וז`וטאוטאס שלטו במרכז המגרש ודחפו את החלוצים קדימה. פעם אחת, בדקה ה-28 זה הצליח. יניב קטן שנע ללא ליאות בכל פינות המגרש נשלח לרחבה, הוכשל בברור על ידי קארינאן ולשופט האנגלי גרגאר לא נותר אלא לפסוק על פנדל. ה"מומחה" החיפני בעט ימינה, השוער זינק לאותה פינה אבל בשורה התחתונה הכדור נשק לרשת - 0:1 לחיפה.
כעבור ארבע דקות עצירה מרהיבה של אוואט שזינק וקלט כדור של טורקלי. כך גם בדקה ה-40. בעיטת יעף של אלטו לחיבורי הקורות ואוואט זינק וקלט בזינוק מרהיב. לחיפה הייתה הזדמנות פז להגדיל את התוצאה. ז`וטאוטאס (44) פרץ לכל אורך המגרש וכשהגיע למצב בעיטה העדיף למסור ליעקובו שלא התרכז והכדור חמק ממנו. לקראת המחצית שוב אוואט מרחף והודף שער בטוח.
המחצית השניה התנהלה בכבדות. זה לא הפריע לפראליה לשגר את ג`ובאני רוסו ל"שטח מת" וזה , בפריצה מול השוער הוכשל , ללא תגובה. בדקה ה-64 הוכנס למגרש החלוץ הרוסי האימתני של האקה, ולרי פופוביץ שכניסתו הגבירה את הלחץ על שער חיפה, שידעה לעמוד בפרץ. מלבד מצב אחד כאשר טורקלי הגיע לבדו מול אוואט (83) מאגף ימין ואוואט נפל והציל שער בטוח.
שלוש דקות מאוחר יותר נותרה האקה בעשרה שחקנים. מרפק שתקע נוסונאן לגרונו של אריק בנאדו, מול עיני השופט האנגלי שלחה אותו החוצה. עד לסיום הצליחה חיפה לשמור על שער נקי וכעת פניה לעבר הגומלין כדי לגעת באושר האמיתי.

התגובות שאחרי

בסיום המשחק נשמע המאמן אברהם גרנט מרוצה מאד : "התוצאה טובה מאד עבורנו אבל אסור לשכוח שמדובר רק במחצית הראשונה. שיחקנו מול קבוצה טובה ומאורגנת." לגבי הפנדל שנפסק לטובת חיפה אמר גרנט כי השופט היה קרוב לארוע ושרק את מה שראה.
גם נשיא המועדון שבע נחת מבחוריו: "אני שמח שניצחנו. חשוב היה לפתוח את העונה בניצחון ובתוצאה כזו. השחקנים השביעו את רצוני ובעיקר דודו אוואט ואלון חרזי ששיחק בשקט. כל השחקנים תרמו את חלקם למאמץ הכללי. נארח את הפינים בצורה יפה כפי שהם ארחו אותנו."
מאמן האקה, ארמסטרונג : " היו לנו מספר הזדמנויות טובות, אך דווקא אתם ניצלתם אחת. הפנדל שנשרק לחובתנו מוזר ולא מחויב המציאות. בשבוע הבא נגיע לישראל כדי לנצח, אחרת אין טעם למשחק".

הבין שהפסד אחד לא שובר קבוצה טובה. גרנט במדי חיפה. צילום: ראובן כהן