מרדכי מרטין ז"ל
EN facebook youtube instagram tiktok
מרדכי מרטין ז"ל
ראשון , 24/07/2016

מרדכי מרטין ז"ל

הנשיא יעקב שחר ומועדון כדורגל מכבי חיפה מרכינים ראש בעקבות מותו של שחקן העבר של המועדון ומשתתפים בצער המשפחה. מרטין שיחק בקבוצה הבוגרת בשנות ה-50 ובהמשך היה למאמן קבוצה הנוער. יהי זכרו ברוך!

בצער רב, מועדון כדורגל מכבי חיפה נאלץ להיפרד ממרדכי מרטין. הקיצוני השמאלי שהצטיין בשנות ה-50 במדי הקבוצה הבוגרת ובהמשך כמאמן קבוצת הנוער הותיר אחריו זכרונות רבים והיה ללא ספק חלק מההסיטוריה של המועדון. יהי זכרו ברוך!

מרדכי הגיע למכבי חיפה בגיל 30 מהיריבה העירונית, הפועל חיפה. מעברו של מרטין, קיצוני שמאלי מצטיין בשנות ה-50, תואר אז כ"רעידת אדמה" והיו גם שהשוו זאת כאילו דוד בן-גוריון ממפא"י היה עובר לשורות האצ"ל. מרטין עלה לישראל מהונגריה במסגרת עליית הנוער. הופיע תקופה קצרה בהפועל תל-אביב וממנה נחת בהפועל חיפה בשורותיה שיחק 8 שנים רצופות.

הקש ששבר את רוחו, הייתה נסיעת נבחרת הפועל למסע משחקים בארצות הברית, במסגרתו אמורים היו השחקנים להיפגש עם מרילין מונרו, כוכבת הוליוודית מפורסמת. מרטין, שהיה משוכנע שיסע, הוצא לבסוף מרשימת היוצאים. הוא כעס על הנהלת קבוצתו שלא נקפה אצבע כדי להכלילו במשלחת ובתגובה נכנס להסגר בן שנה.

מכבי חיפה הבינה שיש ביכולתה לקלוט אותו, הסכימה לשלם למרטין שכר במשך כל תקופת ההסגר, כדי שיוכל לפרנס את משפחתו. כשסוף-סוף התאפשר לו לשוב למגרשים, נתקל מרטין בבעיה קשה. למרות שנחשב לקיצוני שמאלי מצטיין, כל עמדות ההתקפה במכבי היו תפוסות. ג`וני הרדי, אשר עלמני, אברהם מנצ`ל, ישעיהו הלד ויצחק שפירא, חמשת החלוצים, לא אפשרו לאיש לתפוס את מקומם ומרטין נאלץ לעבור הסבה ועבר לשחק כמגן שמאלי. הוא נכלל בקבוצת פאר שבכל מקום אליו הגיעה קראו לעברה וכינו אותה "ברזיל-ברזיל".

משחק אחד מרטין לא ישכח. ערב "דרבי" שנועד לסמל את היחסים הטובים ששררו בין שתי החיפניות התכנסו שתי הקבוצות במלון "שולמית" בחיפה. מרטין, שלא שכח לעסקני הפועל את אדישותם לפני הנסיעה לארצות הברית, ביקש לשבת מולם ולהישיר מבטו לעברם. כשסיים, פנה לחבריו החדשים במכבי וביקשם להילחם עבורו כדי שיעזרו לו ל"נקום" בקבוצתו לשעבר. מכבי חיפה הביסה את הפועל 1:4 ומרטין החליט בחלוף תקופה קצרה שהגיע הזמן לפרוש מכדורגל.

כששיחק בהפועל, אנשי מכבי לא שכחו לו את נטרולו לתקופה ארוכה של כוכבם, ג`וני הרדי. למען האמת, במגרש בו נערך `דרבי`, המשטח היה עשוי מאדמת חמרה, ללא טיפת דשא. מרטין והרדי התרוממו לכדור גובה ורק מרטין נחת חזרה על שתי רגליו. הרדי שבר את רגלו. למעט מקרה זה, מרטין הופיע 11 שנים בליגה הלאומית ורק פעם אחת הורחק מהמגרש.

אחרי פרישתו עבר לאמן את קבוצת הנוער של המועדון והקים קבוצות לתפארת. כל דור שנות ה-60 עבר דרך ידיו האמונות. 6 שנים רצופות התגאה במלאכתו. כשביקש יום אחד ליישם את תורתו כמאמן הקבוצה הבוגרת, נתקל בקשיים ובמכשולים שאילצוהו לפרוש ולעבור לאמן במכבי חדרה, אותה העלה שתי ליגות, בסיועם של 6 מחניכיו הצעירים במכבי חיפה.

מרטין מרדכי. יהי זכרו ברוך