מכבי חיפה - האתר הרשמי
EN facebook youtube instagram tiktok
היסטוריית המחלקה

היסטוריית המחלקה

בלעדי באתר הרשמי: כל הדרך מייסוד הקבוצה בשנות החמישים ועד עצם היום הזה

מאת: יצחק הברמן

בתחילת שנות החמישים הבינו במכבי חיפה שללא קבוצת נוער משמעותית, לא תהיה תקומה לקבוצת הבוגרים שזה עתה העפילה לליגה הראשונה, הרבה בסיועם של שחקני רכש, בעיקר שחקני ספסל מקבוצות אחרות. קבוצת הנוער מכבי "שלמה" חיפה ( על שם שלמה פוליקמן ז"ל, שנפל בקרבות תש"ח בהגנה על בתי הזיקוק בחיפה) הוקמה ביוזמתו של אוטו שלפנברג, משחקניה הותיקים של הקבוצה שעמד על סף סיום הקריירה. זו הוציאה מתוכה שחקנים שהוו בהמשך את התשתית לקבוצת הפאר בעשר השנים הבאות: יונתן (ג'וני) הרדי, זכריה בן-צבי, יוסי כהן, אשר עלמני, נחום פולינרו, אהרן דניאל, יצחק צבי ואחרים.

כשעברו לקבוצה הבוגרת נוצר חלל עד שנת 1955 שעה שאריה קוך קיבל לידיו את אימון קבוצת הנוער והנערים. כבר בעונה זו זכתה הקבוצה ב"גביע קרנר" ( גביע המדינה לנוער). בדרך לתואר היא ניצחה את גדנ"ע תל אביב 1:3 את מכבי נתניה 0:5 ואת מכבי תל אביב 1:2 ובגמר עצמו 1:2 את הפועל חדרה. בין שחקני קבוצת נוער זו יש לציין את השוער יחזקאל גרשוני, הקשר נח אברמוביץ והחלוץ המרכזי, יגאל יעבץ. האחרון נפצע ברגלו ופרש בגיל צעיר והעתיד מצא אותו בהנהלת... טוטנהאם הוספרס, מקבוצות הפאר האנגליות.

מכבי "שלמה" המקורית שהוקמה בשנות החמישים

בעונה שלאחריה זכתה הקבוצה באליפות מחוז הצפון בהפרש של חמש נקודות מיריבתה הנצחית- הפועל חיפה. גביע נוסף על שם זאבי, שנתרם על ידי איגוד השופטים בצפון, מצא אף הוא את מקומו בארון המכבים. מלך השערים בעונת 1957/58 היה יעקב פישמן, שכבש בעונה אחת 54 שערים, שיא בתולדות קבוצת הנוער, אם כי אסור לשכוח שעד תחילת שנות השמונים קבוצת הנוער שיחקה בליגה שכללה רק קבוצות צפוניות.

למרות פס הייצור שהוציא כדורגלנים מצטיינים, לא הצליחה קבוצת הנוער לזכות בתארים ארציים נוספים. שתי החיפניות חילקו את התארים המקומיים ביניהם, פה ושם התגלה שחקן נוער מצטיין שבלט, ולא לאורך תקופה, וזהו.

54 שערים בעונה. יעקב פישמן

האליפות הארצית הראשונה עם ג'וני הרדי

את הפריצה הראשונה לתודעת הקהל שהתעניין במשחקי הנוער, ואז הגיעו לכל משחק ב"קצף" למעלה מאלף צופים, מכבי חיפה עשתה בעונת 1974/75 כאשר הצליחה לזכות, לראשונה בתולדותיה, באליפות המדינה תחת הדרכתו של ג'וני הרדי, המאמן שגדל בקבוצה הראשונה של מכבי "שלמה" חיפה. ואיזו אליפות זאת הייתה. חיפה שיחקה ויכלה לאריות של ממש. היא גברה על הפועל באר-שבע בשורותיה שיחק המגן השמאלי, יעקב כהן שזכה שבוע קודם באליפות המדינה בבוגרים ובמשחק השני ניצחה את מכבי נתניה שבה שיחקו, שימו לב, התאומים עודד וגדי מכנס, דוד לביא, משה גריאני, מרדכי (פודי) חלפון ובני לם, מהמצטיינים שהצעידו את קבוצת הבוגרים של המועדון לתארים.


למלך השערים של הליגה לנוער הוכתר שמשון עידו שכבש 27 שערים. סגל השחקנים שזכה באליפות ההיסטורית כלל את: עמנואל שוורץ (שוער מצטיין שעלה לקבוצה הבוגרת, ומאוחר יותר עבר למכבי תל אביב), יורם גלר, דורון סלמונה, שמשון לוי ( שיחק בבוגרים), גבי לופט ( עלה לבוגרים), שאול סלמה ( הופיע גם בבוגרים), אלי בנו, משה גולדשטיין, יצחק הבר, ליאור לוין, רוני לניאדו, רמי קליש, אהוד קרוננברג, עודד בלוש ( עלה לבוגרים), יצחק כליף ( עלה לבוגרים), הקפטן שמעון נגולה שאף הוא עלה לקבוצה הבוגרת, יצחק סגל, רפי בורוכוביץ, צבי ברקאי, דוד וייצמן, דוד מרקמן, רובי קליין, מאיר בן-שטרית ( שעלה לבוגרים ומאוחר יותר עבר לשלוש קבוצות תל אביביות, מכבי, הפועל ושמשון), מנשה מזרחי ( עלה לבוגרים), שמעון עידו ( עלה לבוגרים), יוסי קרמר ( זכה עם הקבוצה בשתי אליפויות ועבר למכבי תל אביב עמה זכה בגביע המדינה), חיים גמש, דני הרדי, דורון לוינסון ושרון פוליק.

איש האליפות הארצית הראשונה. ג'וני הרדי, עם שני בוגרי המחלקה, רוני רוזנטל ואבי רן ז"ל

עונה זו לא הצטיינה רק בזכייה בתואר. חל מהפך עצום בדרך החשיבה במועדון. יעקב  (שמטניק) שמיר, מנהל הקבוצה,   התבקש לקחת על עצמו מלבד תפקיד מנהל מחלקת הנוער שכללה בסך הכל קבוצת נוער, קבוצת נערים אחת וקבוצת ילדים בודדת, את הרחבת המחלקה. הדבר היה בבחינת "ככל שתרבה זרעך" וצעד ראשון היה להעביר את חדר ההלבשה באצטדיון קריית אליעזר מתחת ליציע ג' אל מתחת ליציע הראשי. לא קל היה הדבר אבל לחץ על בעלת האצטדיון, עיריית חיפה, נשא פרי והביא להרחבת מחלקת הנוער עד כדי פעילות תשע קבוצות.

 

מכבי חיפה אלופת 78/79

האליפות השניה שהוציאה אלופים לבוגרים

ארבע שנים מאוחר יותר, מכבי חיפה וג'וני הרדי עשו זאת שנית ( עונת 1978/79). אחרי שהוליך את מכבי חיפה לתואר ראשון, שב הרדי והונף על כתפי חניכיו. בתום "פליי-אוף" בו השתתפו הפועל ירושלים, מכבי פתח-תקווה, מכבי תל אביב ומכבי חיפה, אלופות המחוזות בהם שיחקו, חיפה זכתה באליפות בזכות שלושה ניצחונות על כל יריבותיה.

גיבורי האליפות הזאת הוו את השלד לקבוצה הבוגרת שזכתה כעבור חמש שנים בתואר האליפות הראשון בבוגרים.
הבולטים מביניהם, השוער צדוק אברהמי, המגן איתן אהרוני, הבלם אלי כהן, הקשרים גבי אמסלם ויורם כהן והחלוצים, משה סלקטר וראובן הלד. חבריהם לא קטלו קנים ותרמו תרומה אדירה להישג הענק שזכה להערכה גדולה בקרב המומחים שהבינו שבמכבי חיפה נבנית אימפריה מהיסודות: שאול קובה (שהפך למאמן הכושר של הבוגרים), יחזקאל שירי (הגיע לבוגרים), רוני רוזנטל ( השחקן הראשון שהקבוצה הבוגרת מכרה לאירופה), רפי אוסמו (הגדול) שזכה עם הבוגרים בשלוש אליפויות, אברהם אבוקרט שזכה עם הקבוצה בארבע אליפויות ושימש כעוזר מאמן ואחרים.

בשנת 1979/80 שבה ה"נקודה הירוקה" מהצפון ונצנצה על מפת הכדורגל. אחרי 25 שנים שבה וזכתה בגביע המדינה. הפעם אימן את הקבוצה אשר עלמני, אף הוא מיוצאי מכבי "שלמה" חיפה המפורסמת.  בגמר הגביע גברה מכבי חיפה על גדנ"ע יהודה 1:2 משערים שכבשו ראובן הלד ומשה סלקטר. ההרכב המנצח כלל את אבי רן , עופר שוורץ, יחזקאל שירי, איתן אהרוני, רפי אוסמו ( הגדול), עופר רווה, שלום לוי, דוד לוי, רוני רוזנטל, משה סלקטר וראובן הלד. השתייכו לסגל הזה גם דוד סאלם, מנשה פוקס, גבי ננאשווילי, רמי אלבז, אורי כהן, אלי קרנדו והשוער אטיאס. כעבור שנה שוב הגיעה מכבי חיפה לגמר הגביע, הפעם מול מכבי תל-אביב. המשחק הסתיים בתיקו 1:1 ותל אביב זכתה בגביע אחרי ניצחון 4:5 בבעיטות עונשין מ- 11 מ'.

מכבי חיפה אלופת 1983/84

ליגה חדשה ומאוחדת- תואר ראשון

תפנית חלה בליגה לנוער כאשר בהתאחדות הוחלט לבטל את המחוזות ולהקים ליגה לאומית לנוער, במתכונת של הליגה לבוגרים. כבר בעונה הראשונה זכתה מכבי חיפה בתואר הארצי ובעונת 1983/84 חיקתה את קבוצת הבוגרים שזכתה לראשונה בתולדותיה באליפות המדינה.

חיפה צברה 50 מתוך 60 הנקודות האפשרויות, בהקדימה את הפועל תל-אביב בחמש נקודות ובשבע את הפועל באר-שבע. שם הקבוצה הוסב למכבי "שמואל" חיפה, על שמו של יו"ר ונשיא הכבוד של מחלקת בכדורגל במשך עשרות שנים, שמואל ביינהקר. הקבוצה זכתה גם בגביע "אלוף" האלופים" בעקבות ניצחון 1:4 על מחזיקת הגביע, הפועל רמת-גן.

איתי מרדכי בן ה- 15 הוכתר כמלך השערים של הקבוצה, למרות שנותרו לו עוד שלוש שנים לשחק בקבוצת הנוער. סגל הקבוצה שעשה היסטוריה: רון הולצמן, אנדריי טברני, ירון דהאן, גדי אוחיון, ליאור רוזנטל, פרי גרופר, יוסוף מוגרבי, ארז גוטמן, ניר קלינגר (קפטן), עופר מזרחי, מרקו בלבול, נועם מישל, מוריס מלכה, איתי מרדכי וטינו מחשאם.

עופר מזרחי במדי הנוער

...והנה אליפות שניה ברציפות

בעונת 1984/85 מכבי חיפה שחזרה את ההישג וזכתה בתואר שני רצוף, שוב כמו הקבוצה הבוגרת. זאת למרות ששמונה מכוכבי העונה שעברה סיימו גיל נוער והרדי נאלץ לגבש הרכב מחודש. היא ליקטה 43 נקודות, כבשה את מספר השערים הגדול ביותר (58) והקדימה את הפועל באר-שבע.

הסגל המנצח כלל את ליאור לוי, ישראל שלמה, עופר מזרחי, איתי מרדכי, דני שרביט, שאול בודק, אחמד חלאיילה, פרי גרופר, רוז'ה מחשאם, ג'מיל מוגרבי, זיו דוד, עימאד חאמד, מרקו בלבול ( קפטן), ליאור כרמל, שלומי נאור, נח סטרול, שי לוי. את השערים לזכות האלופה כבשו: עופר מזרחי (15) איתי מרדכי(11) דני שרביט(10) ג'מאל מוגרבי(5) שאול בודק(4) פרי גרופר(3) עמד חאמד(3) ראובן עטר(2) אחמד חלאיילה(1) רוז'ה מחשאם(1) ונועם מישל (1).

שנתון לא מדליק בנוער. אש בבוגרים. ראובן עטר בנוער. צילם: מימל

ארבע שנים שדופות מקבוצת הכשרונות הגדולה

בעונת 1985/86 הסתפקה מכבי חיפה במקום השלישי אחרי הפועל פתח-תקווה והפועל חיפה. כובשי השערים בשנה זאת: איתי מרדכי(15) מוריס מלכה(11) דני שרביט(10) עופר מזרחי(10) ניר קלינגר(5) פרי גרופר(4) יוסוף מוגרבי(4) ליאור רוזנטל(2) ג'מיל מוגרבי(2) גדי אוחיון(1) רוז'ה מחשאם(1) ונועם מישל(1).

עונת 1986/87 לא הייתה מהמבריקות בתולדות מחלקת הנוער, אבל ממחזור זה צמח ראובן עטר, מגדולי הכדורגלנים שמחלקת הנוער הוציאה מתוכה. הוא כבש 13 שערים ואחריו בטבלת הכיבושים היו אהרן סער(8) איתי מרדכי(6) יוסי צרפתי(6) משה כהן(6) רפיק חלבי(4) יניב כהן בן ה- 15 (4) נמרוד רוזלס(2) שאול בודק(2) דני מלכין(2) ושמואל גורן(1).

ברקוביץ מתכונן לבוגרים. צילם: מימל

גם בעונת 1987/88 דורגה מכבי חיפה הרחק מהצמרת הגבוהה, במקום החמישי. לא היה לה כובש משכמו ומעלה. אהרן סער עם 7 כיבושים ניצב בראש סולם המבקיעים ואחריו השתרכו נמרוד רוזלס(6) משה כהן(4) יניב כהן(4) חי באבא(4) דני מלכין(3) איל ברקוביץ(2) שמואל טרגן(2)יוסי מדר(1)צבר דניאל(1) שי בן-דוד(1) אברהם דבול(1) שי לוי(1)רמי ביצ'ו(1) רמי רחמים(1) איוב ואליד(1) דורון פוטשניק(1) ויצחק דדון(1).

ב- 1988/89 מכבי חיפה התמודדה על הבכורה עם בני יהודה שזכתה לבסוף באליפות ומכבי תל-אביב בסגנות. לחיפה שדורגה שלישית כבשו שמואל טרגן(13) איל ברקוביץ, שהתגלה ככשרון נדיר וכולם יודעים לאן הגיע בסופה של הדרך (10) משה כהן ה"גדול" (8) יניב כהן(5) יצחק דדון(5) חי באבא(4) צבר דניאל(3) אופיר רמלר(3) משה כהן ה"קטן" (1) גיל קרפו(1) ואלי דהאן(1).

בעונת 1989/90 ברקוביץ המשיך לככב וחיפה דורגה שוב במקום השלישי. הוא כבש 7 שערים לפני חי באבא(6) יניב כהן(5) שמואל טרגן(5) יצחק דדון(5) איימן חליילה(2) שי פופולבסקי(1) אופיר רמלר(1) וחנא סמיר(1).

"דאבל" ראשון. המאמן אשר עלמני

המפץ הגדול- "דאבל" ראשון במחלקת הנוער

ואז הגיע ה"בום" הגדול. את הקבוצה עזבו איל ברקוביץ, יניב כהן ושמואל טרגן שהועלו לשורות הקבוצה הבוגרת עמה זכו ב"דאבל" הראשון, והנה, כמו בשתי האליפויות הראשונות, הנוער "נדבק" לבוגרים. מאמן הקבוצה, אשר עלמני, מיוצאי קבוצת הנוער הראשונה, בנה תלכיד מצוין שניהל מאבק צמוד עם הפועל תל אביב שהקדימה אותה בשלוש נקודות. היכולת הנפלאה נמשכה גם בגמר גביע המדינה כשחיפה הביסה את מכבי נתניה 1:6 מצמדי שערים של חנא פרהוד, שי פופולבסקי ומשה הרשקו.

סגל הדאבליסטית כלל את אסרף דאמוני, אבי פרץ, רון בוהדנה, דן בוהדנה, אריק בנאדו, שגיא גונן (קפטן), בני הרשקוביץ, אבי גינסברג, אורי צור, אסי עובדיה, דימיטרי ניידרוביץ, עידו שלגי, נמרוד רואש, נועם שורק, חנא פרהוד, גיא רזון, שי פופולבסקי ומשה הרשקו. בשלל השערים התחלקו במהלך העונה: שגיא גונן(8) שי פופולבסקי(8) חנא פרהוד(7) אורי צור(6) רון בוהדנה(4) אסי עובדיה(3) אריק בנאדו(3) אבי פרץ(3) משה הרשקו(3) גיא רזון(2) נועם שורק(2) אייל בן-אדה(1) ודימיטרי ניידרוביץ(1).

המאמן דוד לוי החזיר מהכפור. צילום: מימל

הדאבליסטית לא החזיקה בכתר בעונת 1991/92 ונחתה במקום הרביעי, הרבה אחרי האלופה, מכבי תל אביב.
בשנה זו מכבי חיפה ספגה הפסד טכני, ולא הופיעה למשחק "דרבי" מאחר ושחקני הנוער גוייסו לקבוצת הבוגרים. אלה הכריזו על שביתה בגלל סכסוך כספי ולא הופיעו מול הפועל פתח-תקווה שהתאמצה לגבור על הנוער (0:1) שחוזק בשוער הרוסי, ויקטור צ'אנוב. 

בעונה זו הרבו לכבוש חנא פרהוד(11) אורי צור(9) שגיא גונן(7) משה הרשקו(4) דן בוהדנה(4) בני בליטי(3) רון בוהדנה(2) נועם שורק(2) אבי דהאן(2) עידן רוזנבלט(1) ירון אמסלם(1) אריק בנאדו(1) ניר שטרית(1) ונידל שלדתא(1).

שלושער בדרבי הגביע. מכונת שערים. שי דהאן

נחיתה קשה במקום העשירי- הכי גרוע

מכבי חיפה התאוששה מעט בעונת 1992/93 כשזכתה בסגנות, אחרי מכבי תל-אביב. בני בליטי, בנו של חלוץ העבר, גבי, כבש 14 שערים לזכותה והאחרים שהרשיתו היו חיים סילבס(10) ארז מוצפי(9) גיא דהאן(4) תמיר סלקטר, אחיו של משה שנגיחה שלו הביאה לבוגרי מכבי חיפה את האליפות הראשונה (3), דורון אילוז(3) גולן דרעי(2) בארי עוז(1) בן-ציון רוזנפלד(1) עידו קרן(1) ירון אמסלם(1) ויוני דהאן(1).

נחמה גדולה מצאה הקבוצה בזכייה בגביע המדינה ע"ש אבי רן. שוער מכבי חיפה המנוח, שנהרג בתאונה ימית בכינרת, הונצח והמפעל נקרא על שמו. היא זכתה בו אחרי ניצחון בפנדלים על הפועל פתח-תקווה 3:5 ( 2:2 בסיום 120 דקות). גיבור המשחק היה בני בליטי שנבחר לכדורגלן העונה בליגה לנוער. בליטי כבש את שני השערים אחרי שהמלאבסים כבר הוליכו 0:1 והצליחו להשוות לקראת הסיום. בדו-קרב מהנקודה הלבנה כבשו לחיפה ירון אמסלם, השוער שגיא שטראוס, גולן דרעי, דורון אילוז וחיים סילבס.

תואר הסגן דבק בחיפה גם בעונה שלאחר מכן (1993/94) כשדורגה אחרי הפועל כפר סבא. עמי אסולין ( 15 שערים) הרבה לכבוש למכבי חיפה ובנוסף לו כבשו חיים סילבס(9) בן-ציון רוזנפלד(8) אריק אסרף(5) קובי גנון(5) ערן ועקנין(3) שרון עובדיה(3) איתן אטיאס(1) תמיר סלקטר(1) יניב ולרשטיין(1) מעיין אדלר(1) ושרון זוהר(1).

רק שתי נקודות חסרו לחיפה כדי להדביק את אלופת מכבי נתניה ( עונת 1994/95)- אלופת אותה עונה. הליגה המרתקת בה נטלו חלק במאבק על התואר גם בני יהודה והפועל פתח תקווה, הסתיימה בפוטו-פיניש לפי הדרוג הבא: מכבי נתניה (37) בני יהודה והפועל פתח תקווה(36) ורביעית מכבי חיפה(35). גם הפעם עמי אסולין כבש מנה זהה (15 שערים) לפני יוסי ג'אנח(13) מוטי כלטוב(3) ניר מגדסי(3) בן-ציון רוזנפלד(2) קובי ממן(2) רפי משולם(1) אלירן אלקיים(1) דוד בן-שושן(1) ניר לוי(1) וטל אסרף(1).

מהנוער של מכבי לליגה הראשונה באנגליה. צילום: ראובן כהן

נחיתה קשה- כך ניתן לראות את מקומה השישי של מכבי חיפה בעונת 1995/96 .היא סיימה את העונה הקשה בפיגור של 37 נקודות מהאלופה, מכבי תל אביב. צחי אילוז(13 שערים) הרבה לכבוש לחיפה ואחריו דוד בן-שושן(12) אליעז לוי(8) סמי מסעוד(4) איימן חלאחלה(3) שרון אביזוהר(3) אסף קלמן(2) ליאור אפוטה(2) באסם סלמה(1) ניר לוי(1) שחר סימנטוב(1) ומוטי כלטוב(1). בקיץ 1996 נפרדה מחלקת הנוער מנועם רשף, היו"ר הותיק שלה שנמנה גם על הנהלת הקבוצה הבוגרת מספר שנים. רשף, אשר היה ידוע בקשיחותו בנושאי סדר "גרמני" ניהל את קבוצת הנוער ביד רמה, לא וויתר לשחקני העתיד ולמרות שאלה "עיקמו את האף" דאג להעביר להם את המסר העיקרי בו האמין , שללא משמעת לא יצליחו להתקדם במגרש. רבים מהם, בפרט אלה שזכו לשחק באירופה, הבינו שם למה התכוון כאן. רשף גם היה ממובילי מאבק ארצי שהמוטו שלו היה ששחקנים שלא שרתו בצה"ל, לא יוכלו לשחק במדי הנבחרות הלאומיות. את מקומו בשלוש השנים הבאות מילא אבי נחמני.

אחרי העונה הקשה, שבה מכבי חיפה לצמרת (1996/97) אך למרות מיקומה הגבוה ( מקום שני) לא הצליחה לסכן או לדגדג את האלופה, מכבי תל-אביב שסיימה ב"פור" בן 20 נקודות. לחיפה כבשו: צחי אילוז(11) דוד בן-שושן(9) רג'יד בארנסי(7) אליעז לוי(5) אריה אליעד(4) אסף קלמן(4) סמי מסעוד(3) שחר סימנטוב(2) שלמה וילנר(2) ליאור אפוטה(1) מוטי כלטוב(1) אבי אברה(1) ונדיב סימנטוב(1).

את עונת 1997/98 יבקשו במכבי חיפה לשכוח. הקבוצה סיימה במקום העשירי, הגרוע ביותר בתולדות המועדון.
רג'יד בארנסי כבש 11 שערים, שלומי בן-חמו(8) נדיב סימנטוב(7) ארז מסיקה(6) אסף קלמן(4) יניב קטן(3) נדב גוטסמן(2) שגב וייצמן(2) אריה אליעד(2) מרדכי שחר(1) משה שחר(1) אבי אברה(1) ועמיר סיגנני(1).

"דאבל שני" השכיח את השנים הרעות

אחרי השפל הגיעה הגאות. בעונת 1998/99 מכבי חיפה שבה וזכתה בתואר הכפול, בפעם השניה בתולדותיה. את הקבוצה אימן דוד לוי, בלם העבר של הקבוצה בשנות השמונים. את תואר האליפות נטלה חיפה בזכות ההתקפה הקטלנית שלה שכבשה 78 שערים. נדיב סימנטוב כבש 25 מהם, מספר שיא של שחקן במכבי חיפה מאז כוננה הליגה הלאומית. אחריו: שלומי בן-חמו(15) שי דהאן(10) נדב גוטסמן(8) דדי בן-חמו(7) יואב זיו (3) ניר אשכנזי(3) עידו שטראוס(2) תום בנאדו(1) ויוסי חזן(1).

בגמר הגביע שיחקה מכבי חיפה נגד מכבי תל-אביב וגברה עליה 0:3 ובכך מנעה ממנה זכייה שלישית רצופה בגביע. עמי טייאר (51) יניב קטן(86) ונדיב סימנטוב(90) כבשו את השערים לחיפה שהופיעה למשחק הבא: יחיאל אליעז, נדב גוטסמן, שרון, עמי טיאר, ניר אשכנזי, עידו שטראוס, דדי בן-חמו, שי דהאן, נדיב סימנטוב, שלומי בן-חמו ויניב קטן. כמחליפים נכנסו יואב זיו, תום בנאדו ובנימין.

שוב חילופי גברא בתפקיד יו"ר מחלקת הנוער. אבי נחמני פרש ולתפקיד היו"ר נכנס שחקן העבר, פרי גרופר, ששימש גם בתפקיד המנהל המקצועי כשנה. בינואר 2000 נכנס לתפקידו כמנהל מחלקת הנוער, שוקי פרנקל, וגרופר נותר מנהל מקצועי בלבד.

הלך ה"דאבל השני"- הגיע הגביע השני ברציפות

כפסע היה בין מכבי חיפה ל"דאבל" שני ברציפות, הישג חסר תקדים בכל קנה מידה, כאשר הפסידה את כתר האליפות להפועל פתח תקווה שהקדימה אותה בנקודה בודדת (עונת 1999/2000) והכל בעטיו של "משחק העונה" ביניהן. חיפה כבר הוליכה 0:2 ואפשרה ליריבתה לחזור למשחק ולנצח 2:3 שבסופו של דבר הכריע את גורל האליפות. מכבי חיפה מצאה ניחומים בזכייה שניה ברציפות בגביע, תופעה שלא הייתה במועדון. ה"ירוקים" ניצחו 1:3 את הפועל חיפה משלושער שכבש שי דהאן. חלוץ זה כבש בליגה 24 שערים וחבריו השתתפו בשאר הכיבושים: דדי בן-חמו(11) שלמה אדרי(8) מוטי שחר(8) יואב זיו (5) עמי טייאר (4) עלא חלאחלה (4) פאדי רביע (2) תום בנאדו (2) עידו שטראוס (1) כמאל ג'אברין(1) יוסי נגר(1) ורומן דרבניוק, כדורגלן רוסי ששהה בחיפה עד שסיים גיל נוער.

21 שערים בדרך לבוגרים. שי בירוק. צילום: ראובן כהן

האליפות הלכה בגלל בגלל הפרש של שער (!)

" טרגדיה" פקדה את קבוצת הנוער של מכבי חיפה והכל בגלל שער קטן אחד (!) שמנע ממנה ( 2000/01) תואר נוסף.
בפעם הראשונה בהיסטוריה, האליפות הוכרעה בהפרש שערים. בתואר זכתה מכבי תל-אביב שצברה 62 נקודות, בדיוק כמספר הנקודות של חיפה אותה אימן רוני לוי, אף הוא כדורגלן עבר באמצע שנות התשעים. החיפנים החמיצו את התואר בגלל פתיחת עונה גרועה שנבעה מחוסר "דבק" בין השחקנים. היא נחלה הפסדים לקבוצות חלשות ונקודות אלה חסרו לה בסיום העונה. לשפל הגיעה במסגרת הגביע כשנוצחה על ידי עירוני רמת השרון מהליגה השניה.

מפלה זאת היוותה נקודת ציון והחיפנים התאוששו ופתחו בפיניש מרשים שהסתיים כאמור באובדן התואר בגלל שער אחד. את השערים לחיפה בעונה זו כבשו: שלומי אדרי (13) ניר ברקוביץ(5) יוסי נגר(5) רומן דרבניוק(4) פאדי רביע(4) איציק כהן(4) אבישי אטיאס(4) גדעון אדגו(3) שמואל חזן(3) ליעד אמיר (2) סאלח סאלח(2) עלא חלאחלה(2) חסן חלבי(1) יעקובו איגביני(1) חאלד נידאל(1) ואיסלאם כנעאן(1).

ברשימת המבקיעים ראוי לציין את יעקובו איגביני, שחקן בן 17 שנרכש על ידי מכבי חיפה מניגריה. אחרי הופעות בודדות בקבוצת הנוער הגיעו ראשי מכבי חיפה להחלטה שהליגה לנוער "קטנה עליו". 

הוחלט להשאילו לקבוצת הבוגרים של הפועל כפר סבא ששיחקה בליגת העל. איגביני לא אכזב, כבש מספר שערים שלא מנעו את נשירת קבוצתו לליגת המשנה. אולם העונה הזאת הקפיצה אותו מדרגה. נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר, העלה רעיון מהפכני בכדורגל הישראלי. על פי אותה הצעה, תהיה לכל קבוצה בליגת העל אפשרות לכלול בסגל השחקנים שישה שחקנים זרים, כאשר רק לחמישה יורשה לשחק במשחק עצמו. 

השינוי בתקנון אפשר ליעקובו להתקדם בצורה בלתי רגילה. הוא היה שותף לשתי אליפויות, היה מכוכבי מכבי חיפה שהשתתפה בליגת האלופות, ומיד אחרי נמכר לקבוצת פורטסמות' האנגלית והיה הגורם הראשי בעלייתה לפרמיירליג.

אשדוד חיסלה את האפשרות לתואר כפול

"פספוס" נוסף המתין לקבוצת הנוער שנה שניה ברציפות (2001/02). שוב הצליחה אלופת אשתקד, מכבי תל אביב, להקדים אותה בנקודה, אלא שהפעם התקבלה הסגנות באכזבה גלויה. במהלך רוב מחזורי העונה שלטו החיפנים ללא עוררין, פתחו פער מבטיח מהדולקות אחריה, וכשנדמה היה שאיש לא יעצור בעדם, נפלו במשחק ליגה באשדוד (3:2) ואיבדו את מקומם בראש הטבלה. מכאן ואילך נאלצו לרדוף, ללא הצלחה, אחרי התל-אביבים שלא שמטו את הרסן וחתכו ראשונים את קו המטרה.

אשדוד הפכה למכשול עבור החיפנים, שאומנו גם השנה על ידי רוני לוי, גם בגביע המדינה, שעה שהדיחה אותם בפנדלים.
לזכותם של החיפנים ייאמר, כי שחקניהם שולבו במספר גדול של משחקים בינלאומיים בנבחרת הנוער, ואפשר שהסיבה למעידתם לקראת סיום העונה נעוצה בעייפותם.

כובשי השערים לזכות הנוער בעונה זו: שי בירוק(21) ערן לוי(17) מאור ג'אנח(9) איציק בן-חמו(6) אסף אברהמי(6) איציק כהן(5) קובי שריקי(5) אלעד צחקו(4) לי זליאט(3) איתן עזריה(2) שמואל חזן(1) דקל קינן(1) ליעד אמיר(1) טל מעבי(1).

אם כל ה"דאבלים"- פעם שלישית ומתוקה

זאת הייתה השנה הטובה ביותר של מכבי "שמואל" חיפה מאז שהליגה הלאומית יצאה לדרך. אליפות חמישית, גביע שביעי ו"דאבל" שלישי. מישהו צריך יותר? בדרך היו מספר נקודות ציון היסטוריות. מכבי חיפה שברה את שיא צבירת הנקודות בליגה. מספר הנקודות שצברה (75) מאפיל על הישגה של מכבי תל אביב מעונת 1995/96 אם כי חייבים לציין שתל אביב זכתה באליפות עם 74 נקודות אותן צברה ב- 26 משחקי ליגה לעומת 30 של חיפה.

בדלת אמותיו של המועדון החיפני, אין אח ורע לתואר דומה. באליפות הראשונה, מיד עם היפתח הליגה החדשה שהחליפה את אליפות המחוזות, החיפנים צברו 50 נקודות בשיטת שתי נקודות, ואז גם קבעו שיא יסוד- 23 ניצחונות בעונה. העונה השוותה חיפה את המספר של מכבי ת"א מהעונה הכי גדולה שלה.

אליפות בארץ- הצלחה באיטליה. רוני לוי וצדוק מלכה. צילום: ראובן כהן

באליפות השניה הרצופה שנפלה אף היא בחלקה של מכבי חיפה, החיפנים צברו 43 נקודות בלבד, בשלישית (90/91) שוב 43 נקודות. בעונת 98/99 שנחשבה למיוחדת בגלל ה"דאבל" בהדרכת דוד לוי, לחיפנים הספיקו 67 נקודות וכאמור, השנה המציאות גברה על הדמיון.

התקפת הקבוצה כבשה "רק" 73 שערים, פחות מעונת ה"דאבל" ונחותה גם מאשתקד(83) בעונה שלא הוליכה לשום מקום. יחד עם זאת, חלוצי ההווה מוצלחים יותר מאלה של 84' שכבשו 68 שערים, של 1985 (58) ובוודאי מול אלה של עונת 90/91 שהסתפקו ב- 54 שערים.

אליפות השנה תיזכר גם בזכות הפרש השערים העצום שהאלופה תפסה מסגניתה. מכבי חיפה הקדימה את עירוני ראשון לציון ב- 21 נקודות, ולמעשה האליפות הוכרעה הרחק מקו הסיום. מדובר בהישג השני בטיבו, שכן מכבי תל אביב סיימה את עונת 95/96 בפער בן 24 נקודות (!). חיפה תתנחם בעובדה שההפרש הנוכחי לא דומה בכלום לאליפויות הקודמות.
מכבי חיפה נרשמה בספר הזהב של ליגת הנוער בזכות הישג חסר תקדים: היא ניצחה בכל 15 משחקי הבית ב"קצף".

ל"מלך השערים" של הקבוצה בעונה זו הוכתר ערן לוי(15) שנעדר ממשחקים רבים עקב צירופו לקבוצת הבוגרים בשורותיה הופיע בתשעה משחקי ליגה, בשני משחקים בגביע אירופה ( צעיר המשתתפים במפעל), בתשעה משחקי גביע הטוטו ובחצי גמר גביע המדינה.'

במקום השני דורג אלעד צחקו(13 שערים) ששותף אף הוא במשחק אחד בגביע הטוטו. מלך השערים אשתקד, שי בירוק, שכבש 21 שערים, הסתפק השנה ב- 10 בלבד ובשתי הופעות בבוגרים בגביע הטוטו. גם לקובי שריקי כמות דומה של שערים. במקום הרביעי נמצא מאור ג'אנח ולזכותו 6 שערים, אם כי חובה לציין שנעדר מרוב משחקי העונה בגלל פגיעה קשה בברכו שאילצה אותו לעבור ניתוח מסובך.

4 שערים נזקפים לזכותם של איציק בן-חמו ואושרי גיטה. צמדי שערים רשומים ליד המגן טל מעבי, שלומי חנוכה ( ע"ע מאור ג'אנח בנושא הפציעות) ןלירן שחר. חנוכה הספיק להופיע פעמיים בהרכב הקבוצה הבוגרת בגביע הטוטו. שער אחד כבשו: דקל קינן שעשה השנה את קפיצת הדרך הגדולה ביותר. שיחק שלוש פעמים בקבוצה הבוגרת ( פעם בליגה) והגיע לנבחרת האולימפית. לי זליאט, שי מימון וליאור רפאלוב מקבוצת מכבי "יואל" חיפה ( נערים א') כבשו שער אחד. והיה גם גמר גביע שהווה את הלפתן של העונה המוצלחת: מכבי חיפה ניצחה את מכבי תל אביב, מחזיקת הגביע והדאבליסטית, בגמר 1:3 מצמד שערים של אלעד צחקו ושער של אושרי גיטה.

הותיקים פרשו- היורשים לקחו אליפות נוספת

פרישתם של רבים מכוכבי הקבוצה ובראשם הבלם דקל קינן, הקשר שי בירוק ואחרים, עלולה הייתה לכאורה לדרדר את הקבוצה בעונת 2003/04 אך מסתבר שהתשתית הרחבה בקבוצת הנערים הוכיחה את ההפך הגמור. האלופה "שאבה" לתוכה כשרונות גדולים בדמותם של הקשר ליאור רפאלוב, החלוצים עדן בן-בסט ויוחאי אהרוני, הבלמים שי מימון , מור ממן וחבריהם, ומכבי חיפה הציבה את אחת הקבוצות הטובות שלה מאז ומתמיד בנוער.

משריקת הפתיחה ועד הסיום גילו חניכיו של המאמן החדש בנוער, חלוץ העבר צדוק מלכה (שזכה בתארי אליפות ברציפות עם כל הקבוצות בהן עבד), שליטה מוחלטת והוליכו את הטבלה בבטחה לאורך כל שלושים המחזורים. הקבוצה כבשה שערים רבים והעלתה את רף ההבקעות ל- 86 שערים בעונה, שיא מועדון ורק בשניים פחות מהשיא הכללי בליגה (88) השייך למכבי תל אביב.

זוכת הדאבל 2003/04

גולת הכותרת של העונה היה המשחק נגד ...מכבי תל אביב שהובסה במשחק פנטסטי של חיפה בתוצאה 8:0 באחד המשחקים הנדירים שנראו על מגרשי הכדורגל. רק משברון שפקד את הקבוצה, אחרי חזרתה מטורניר יוקרתי באיטליה בו עשתה חיל והגיעה לשלב שמינית הגמר, מנע ממנה לנתץ את כל השיאים בליגה לנוער.

גם כך הצליחה לסיים את העונה ביתרון בן 13 נקודות מהשניה בדרוג, מכבי תל אביב. ועוד תופעה חדשה: לראשונה, הצליחו שני שחקנים, עדן בן-בסט ויוחאי אהרוני ( שהם גם בני דודים) לעבור את משוכת 20 השערים. בן-בסט כבש 25 שערים והשווה את שיאו של נדיב סימנטוב ואהרוני הוסיף 22 כיבושים.

בן-בסט נהנה גם מחוויה אישית יוצאת דופן. הוא היה לכדורגלן הנוער הראשון שזומן לנבחרת הנוער של אירופה שהתמודדה מול נבחרת אנגליה לרגל חגיגות 100 שנים להתאחדות הכדורגל האנגלית. החלוץ החיפני שיחק לאורך כל 90 הדקות, הצטיין ואף כבש את השער הראשון לזכות אירופה (2:2).

ליאור רפאלוב נבחר לשחקן המחלקתי המצטיין ומנת השערים בקבוצה התחלקה בין: עדן בן-בסט (25) יוחאי אהרוני (22) ליאור רפאלוב (8) משה חלפון (6) אילן טפרה ושלומי חנוכה (4 כל אחד) אושרי גיטה וארנון טמיר ( 3 כל אחד) שי מימון, ערן לוי וניצן בויירסקי ( 2 כ"א) כפיר ג'מפי, אורן עידו, עבד אל רחים כעביה ואיתי פילו ( 1 כ"א) ושער עצמי.

סגל האלופה כלל את: אמיר אדרי, נתנאל בנדהאן, עבדאללה ג'אעס, טל מעבי, שי מימון, מור ממן, אילן טפרה, שלומי חנוכה, ליאור רפאלוב, ארנון טמיר, ניצן בויירסקי, כפיר ג'מפי, עדן בן-בסט, יוחאי אהרוני, מושיקו חלפון, ערן לוי, אושרי גיטה, אורן עידו ואיתי פילו.

בסיום העונה, אחרי שש שנים, חילופים בתפקיד המנהל המקצועי. את מקומו של פרי גרופר תפס סלובודאן דראפיץ.

הליגה והגביע אאוט – ויוה איטליה

אחרי השיא שוב הגיע השפל היחסי, אם למקום שני מותר להתייחס כך. עונת 2004/05 השאירה את קבוצתו של צדוק מלכה עירומה מתואר האליפות וגם בגביע לא הרחיקה לכת. לכאורה, המקום השני אמור להצביע על פייט רציני שחיפה העניקה לאלופה החדשה, מכבי תל אביב, שזגלה ממנה את התואר בו זכתה בשנתיים הקודמות. למעט מחזור אחד, חיפה לא הוליכה את הטבלה בכלל והשתרכה מאחרי היריבה הצהובה.

למרות חוסר ההצלחה, חיפה סיימה את העונה במקום השני, בפער בן שתי נקודות מהמוליכה (68 לעומת 70) ונחמתה היחידה שהתקפתה כבשה 80 שערים, יותר מכל קבוצה אחרת בליגה. לרועץ עמד לה גם היעדרם של החלוץ עדן בן-בסט והקשר ליאור רפאלוב שהועלו לסגל הקבוצה הבוגרת וגם זכו להשתתף במספר משחקי ליגת העל. בזמן ש"התפנו" להופיע בנוער תרמו שערים רבים.

הקפטן יוחאי אהרוני והשוער אדרי מניפים את הגביע באיטליה

השחקנים שכבשו לזכות חיפה בעונה הזאת: ליאור רפאלוב(19) עדן בן-בסט(12) יוחאי אהרוני(11) מאור בר-בוזגלו ותומר חמד( 9 כ"א), אורן עידו ומור ממן( 4 כ"א), קובי טרקה, איציק זעפרני, מושיקו חלפון ובירם כיאל (2 כ"א), שי מימון, יוני אוחיון, עבד כעביה ושער עצמי (1 כ"א). 

אולם את הנחמה מצאה חיפה דווקא מחוץ לגבולות המדינה. נשיא המועדון, יעקב שחר, שהצליח לגרום לאנשי המועדונים באירופה להתחיל לספור את קבוצתו, המשיך לתמוך ביציאת דור העתיד לטורניר היוקרתי בויארג'יו (איטליה). וכאן הם הכינו לו הפתעה עצומה.

אחרי שהגיעו לשלב רבע הגמר עם רוני לוי, שנתיים קודם לכן, התעלו הפעם הבחורים והצליחו להעפיל עד לחצי הגמר וקבעו היסטוריה בטורניר הנערך זו השנה ה- 57 ברציפות. חיפה הפכה לקבוצה הראשונה מחוץ לארץ המגף שהגיעה למעמד המכובד הזה. שחקניה התעלו ושיחקו שבעה משחקים בתוך שבועיים, שבו עם שלל גביעים והשאירו רושם מצוין.
המאמץ האדיר נתן את אותותיו בליגה והשאיר את חיפה בידיים ריקות.

2005/06- עוד אליפות הלכה ושוב מסיימים במקום השני

את העונה חיפה פתחה בסערה גדולה. בתשעת המחזורים הראשונים לא נוצחה והגדילה לעשות, כאשר ניצחה בשמונה מהם. הדרך לתואר השביעי נראתה סלולה כאוטוסטראדה. בפרט כאשר הצטרפו שני שחקנים ניגרים, הקשר אובי אוקצ'וקו והחלוץ ירו בלו. אלא שאז חיפה ספגה שלושה הפסדים רצופים ומסעה הואט. המאמן צדוק מלכה, לו הייתה זו השנה השלישית, ניסה לייצב את השורות אולם הצליח רק לדאוג שחיפה לא תפסיד בשמונת המשחקים האחרונים, מה שהבטיח לה שוב את המקום השני אחרי היריבה העירונית, הפועל חיפה לה היה זה תואר ראשון בתולדותיה. חיפה ניצחה ב- 16 מפגשים, הפסידה ב- 9 ו- 5 סיימה בתיקו. הפרש השערים שלה 40-58 מלמד שעיקר הבעיות היו בהגנת הקבוצה ( שצברה 53 נקודות מול 64 של ה"אדומים").

מאור בוזגלו שנמנה על הרכב נבחרת הנוער, למרות גילו הצעיר, כבש את מספר השערים הגבוה בקבוצה (12). אחריו: איציק זפרני וירו בלו(8), תומר חמד(6), דודו ביטון(5), בירם כיאל(4), קובי טרקה, אמג'ד סולימן ואובי אוקצ'וקו(3), ראאד ג'אברין(2), רותם שחם, שניר משען, יוני אוחיון ושניר גואטה (1).

בוזגלו בדרך לשער גנואה בטורניר ויארג'יו. מלך השערים

כל משחקי גמר הגביע בהם מכבי חיפה השתתפה מאז קום המדינה

3.12.1955

אצטדיון בחיפה: מכבי חיפה- הפועל חיפה 1:2 
שערים למכבי: יגאל יעבץ, נח אברמוביץ. להפועל: פרוייגל.

23.5.1964

אצטדיון בחיפה: הפועל חיפה- מכבי חיפה 0:3 
שערים: יצחק אנגלנדר (2), ויקטור יאנג.

7.6.1980

אצטדיון רמת-גן: מכבי חיפה- גדנ"ע יהודה 1:2 
שערים לחיפה: ראובן הלד, משה סלקטר. לגדנ"ע: רוני סלמן.

30.5.1981

אצטדיון רמת- גן: מכבי תל אביב- מכבי חיפה 1:1 (4:5 בפנדלים)
שער לת"א: עופר נמני. לחיפה: דוד לוי.

11.6.1989

אצטדיון בהרצליה: שמשון תל אביב- מכבי חיפה 0:1 
שער: אסי טובי

הגביע הראשון. הקפטן אהרן דניאל זכה בכבוד

26.6.1991

אצטדיון בהרצליה: מכבי חיפה- מכבי נתניה 1:6 
שערים לחיפה: חנא פרהוד(2), שי פופולבסקי(2), משה הרשקו(2). לנתניה: אלון חלפון.

5.6.1993

אצטדיון בבת-ים: מכבי חיפה- הפועל פתח תקווה 2:2 (3:5 בפנדלים)
שערים לחיפה: בני בליטי(2). לפ"ת: אלון מאיה, אופיר קופל.

24.5.1997

אצטדיון בהרצליה: מכבי תל אביב- מכבי חיפה 1:3 
שערים לתל אביב: גיא צרפתי(3). לחיפה: רג'יד בארנסי.

1.6.1999

אצטדיון בראשון לציון: מכבי חיפה- מכבי תל אביב 0:3 
שערים: איתי שרון, יניב קטן, נדיב סימנטוב

6.6.2000

אצטדיון בנהריה. מכבי חיפה- הפועל חיפה 1:3 
שערים למכבי: שי דהאן(3). להפועל: נביל נסר א- דין.

1.6.2003

אצטדיון בהרצליה: מכבי חיפה- מכבי תל אביב 1:3 
שערים לחיפה: אלעד צחקו(2), אושרי גיטה. לת"א: רועי דיין

גמר הגביע המדינה לנוער הגדול בתולדות הכדורגל הישראלי 10,000 צופים ראו את הירוקים מנצחים 4:0 את הפועל חיפה בדרך לדאבל היסטורי

23.5.2012

אצטדיון המושבה בפתח-תקווה: מ.ס. אשדוד- מכבי חיפה 1:1 (3:4 בפנדלים)
שער לאשדוד: ניב זריהן. לחיפה: רז שטיין.
פנדלים: דור כוכב, בר אביטן וערן רוזנבאום כבשו, גבריאל גרינר והייתם חלבי החטיאו.

18.5.2013
מכבי חיפה-מכבי נתניה 1:2. אצטדיון נתניה החדש.
שערים לחיפה: דור חוגי (75), שובל גוזלן (90). לנתניה: אוגונה אזנווקה (12).
הרכב: רון שושן, יובל יוסיפוביץ, עאיד חבשי, אמרי זייד, אור צעדון, ג'אבר עטאא, עדי קונסטנטינוס, דור כוכב, רז שטיין, איסמעיל ריאן, שובל גוזלן. שותפו: מיכה לאוטה, דור חוגי, עדן בן-חמו.

29.4.2014
מכבי חיפה- הפועל חיפה 0:4. אצטדיון קריית אליעזר. 10,000 צופים.
שערים: דור חוגי (74,18,8), רז מאיר (59).
הרכב: טל בומשטיין, יובל יוסיפוביץ, עאיד חבשי, עדן בן-חמו, ג'אפר עלא, נטע לביא, יניב בריק, מיכה לאוטה, רז מאיר, שון וייסמן, דור חוגי. שותפו: עדי קונסטנטינוס, ערן ביטון, אור אילוז, גיל סלם ושובל גוזלן.

עונת 2006/2007: התחלה ברגל ימין- התרסקות בסיום

את העונה הזאת רבים במכבי חיפה ירצו לשכוח. ההתחלה היתה מצוינת, הקבוצה אותה אימן משה הרשקו אפילו דורגה במקום הראשון (מחזור תשיעי) אך הסיבוב השני, עם שובה של הקבוצה מהטורניר המסורתי בויארג'יו (איטליה) שם "לא ביישה את הפירמה", היה קטלני וחסר תקדים.

הקבוצה נוצחה לאורך שבעה מחזורים רצופים והגנתה ספגה לא פחות מ- 50 שערי חובה, מספרים שלא הכירו במועדון. ממועמדת לאליפות, הנוער נסוג עד למקום השישי, כאשר שרשרת ההפסדים גרמה לכך שהפער מהמקום הראשון, בו זכתה לראשונה בית"ר ירושלים, עמד על 28 נקודות. הנחמה היחידה: שניים משחקני הקבוצה, החלוץ תומר חמד והקשר בירם כיאל הצטרפו לסגל הבוגר והפכו לחלק בלתי נפרד ממנו.

כובשי השערים בעונה זו: תומר חמד(13), בירם כיאל(8), לוהב כיאל(8), דודו ביטון(4), כפיר דר(4), שגיא לב- ארי(3), אדינו ימהראן(3), ארז יוסף(2), עומרי אזולאי(2), ראאד ג'אברין(1), שניר גואטה(1), רפי דהן(1), ישראל זגורי(1), ליעד אלמליח(1), איציק זפרני(1), שניר משען(1).

מלכות השערים והופעה בבוגרים. תומר חמד. צילום: יוסי שקל

עונת 2007/2008

גם בעונה זו המשיכה הקבוצה החיפנית להביט על הצמרת הגבוהה מלמטה. המאמן החדש שלה, שחקן העבר איתי מרדכי, שעבר את כל הקבוצות במחלקה הגיע לפסגת תפקידיו והחליט להתחיל ולבנות תשתית ראויה לשנתיים הבאות.
הוא שיחרר שחקנים שזו היתה להם שנה אחרונה והעדיף על פניהם ילידי שנתונים צעירים יותר. קו החשיבה הזה עלה בריחוק ממאבקי האליפות, אך שניים משחקניו, הקשר ישראל זגורי והחלוץ מוחמד גדיר (שנתון גיל נערים) הועלו לקבוצה הבוגרת ואף ערכו הופעות בכורה בסיום העונה.

במהלך כל העונה חיפה דורגה במקרה הטוב ביותר במקום הרביעי (מחזור שני), אך לקראת סיום העונה רמת משחקה השתפרה ונוצר בסיס מלא תקוות. בסיום, חיפה סיימה חמישית, בפער בן ארבע עשרה נקודות מהאלופה בית"ר ירושלים.

כובשי השערים לזכותה: מוחמד אבו- ערישה(10) מוחמד גדיר(8) מור דהן(5) ישראל זגורי(4) שלומי אזולאי(4) אדינו ימהראן(3) לואב כיאל(3) ליעד אלמליח(3) אוהד סעדון(1) כפיר דר(1) אור בן- חמו(1) סיסאיי סהלו(1) אלי ארליך(1) ג'אבר הינו(1) האיל חשאן(1)- 2 שערים עצמיים לזכות חיפה.

עשרה שערים בעונה בינונית- מוחמד אבו- ערישה

עונת 2008/09- אליפות תשיעית עם איתי מרדכי

חמש שנים אחריי הזכייה האחרונה, שבה מכבי חיפה וזכתה בתואר האליפות, התשיעית שלה. גם הפעם הוליך אותה להישג הנפלא כדורגלן עבר שלה ויוצא מחלקת הנוער, איתי מרדכי. החל משריקת הפתיחה היה ברור שה"ירוקים" מסתערים על הפסגה. הם ניצחו בתשעת המחזורים הראשונים ויצרו פער עצום שסייע להם מאוד לצבור "שומנים" למקרה שיחזרו תשושים מהטורניר המסורתי בויארג'יו איטליה שם הגיעו לשלב רבע הגמר ונוצחו רק על ידי קבוצת הנוער של אינטר.

למעשה, אם מנטרלים את שלושת המחזורים הראשונים בהם פיגרה בהפרש שערים בלבד, חיפה הוליכה את הליגה לאורך 30 מחזורי הליגה, הישג נפלא. לחיפה הייתה קבוצה בדרגה אחת מעל כולם, כי הייתה לה אופציה להשתמש בשירותיהם של שלושה שחקנים מצוינים שהיו הופכים את המאבק על התואר לקל יותר.

מדובר באייל גולסה, מוחמד גדיר ואוסיי ראנספורד. הראשון, הגיע מבית"ר טוברוק ומיד 'נחטף' לקבוצה הבוגרת בגיל 17 ולא כנער פוסטר. הופיע בשורותיה ב- 27 משחקים והיה שותף מלא לזכייה באליפות. השני, מכונת שערים מוכרת במחלקת הנוער, החל את העונה עם הנוער, הוקפץ לבוגרים, כבש שער ונפצע ואחרי החלמתו התקשה לחזור ולהיאבק על מקומו. ירד לשורות הנוער וסיים עימה את העונה. השלישי, מלך השערים של נבחרת גאנה עד גיל 21 יכול היה להירשם כשחקן זר- בחיפה העדיפו ל"שפשף" אותו בקבוצה הבוגרת.

גם כך, הקבוצה הסתדרה היטב וכבשה את מספר השערים הגדול בליגה (63). בלטו בשורותיה השוער חיים זיסקינד, המגנים אלי ארליך, גיא פילוסוף, זיו אוסון וחי בן- חמו, הקשרים ישראל זגורי, ליעד אלמליח, אור בן- חמו, שלומי אזולאי והחלוצים סינטיאהו סולליך וג'אבר הינו.

את השערים לזכות הקבוצה כבשו: ג'אבר הינו וישראל זגורי (10 כ"א), סינטיאהו סולליך ושלומי אזולאי (9 כ"א), חסיב אבו- רוקון(6), ליעד אלמליח ומוחמד גדיר(5 כ"א), אור בן- חמו, מוחמד דרוויש, אלי ארליך ואייל גולסה (2 כ"א) ולוטפי נסר א- דין(1).

המאמן איתי מרדכי זוכה למקלחת מים אחרי הזכייה התשיעית, הראשונה שלו. צילום: ג'ו הירש

2009/2010- אליפות עשירית מהסרטים ועם שיאים חדשים

25 שנים המתינו במכבי חיפה למאמן ש"יגאל" את מחלקת הנוער מהשיאן הבלעדי שיצליח להוליך את קבוצת הנוער לאליפות שנייה ברציפות. אחרי שג'וני הרדי עשה זאת בהקמת הליגה הלאומית (1983-1985) הגיע איתי מרדכי, אז חניכו ושחזר את ההישג הפנטסטי.

והפעם זה לא היה קל כפי שניתן היה לחשוב. כי לאלופת העונה שעברה המתינו שתי יריבות עקשניות כמכבי נתניה שהוליכה את הטבלה לאורך מחזורים רבים ומכבי תל-אביב שזינבה בה. מעטים האמינו שה"ירוקים" יצליחו להגן על התואר.

לרשותו של מרדכי עמד צוות עליו נמנו שחקנים ותיקים כזיו אוסון, אור בן-חמו, שלומי אזולאי ולעיתים הקשר ישראל זגורי שהתאמן וגם שיחק במדי הקבוצה הבוגרת ושני שחקנים נוספים שיכלו לשחק מאחר ומגבלות הגיל שלהם איפשרו זאת, החלוץ מוחמד גדיר והקשר אייל גולסה שהפכו לשחקני הרכב ב...בוגרים. בנוסף הצטרפו לקבוצה שנתון צעיר יותר ויחד נאלץ מרדכי להרכיב תמהיל מאוסף שחקנים והצליח בגדול. הוא בנה "קבוצה" במלוא משמעות המילה ואותה קשה היה לשבור.

אלופת 2010 עשתה היסטוריה במובנים רבים. צילום: ג'ו הירש

עובדה: הקבוצה נוצחה פעם אחת בלבד בליגה (שיא מועדון), הגנתה הפכה ל"הגנת ברזל" כשהיא סופגת 17 שערים בלבד, המספר הנמוך ביותר בתולדות מחלקת הנוער בליגה הלאומית. אל שתי נקודות הציון הללו חובה להוסיף שחיפה שמרה על מאזן מושלם במשחקי הבית שלה (15 ניצחונות) ורק בעונת 2002/03 קרה כדבר הזה.

הדובדבן שבקצפת האליפות העשירית- מכבי חיפה צברה 75 נקודות ליגה, ורק שתי קבוצות הצליחו לעשות זאת בעבר, מכבי חיפה בעונת 2002/03 ובית"ר ירושלים בעונת 2006/07.

אלופת השנתיים הרצופות סיימה את העונה עם תשעה ניצחונות רצופים, כולל ניצחונות על כל יריבותיה לצמרת וחתכה את קו הסיום בסטייל ועם שמונה נקודות יתרון. בחלקה האחרון של העונה, על אף המתח הגדול, שולבו מספר שחקנים מקבוצת נערים א' שיהוו חלק מסגל הקבוצה בעונה הבאה.

השחקנים הללו השתתפו ב"סימפוניה העשירית הגמורה: רם שטראוס, בר הופמן, חיים זיסקינד, זיו אוסון, עומר יוסף, גיא ליפקה, חנא נסאר, סארי פאלח, שלומי אזולאי, אור בן-חמו, גבריאל גרינר, מוחמד דרוויש, סינטאיהו סלליך, ערן רוזנבאום, שאדי שעבאן, חסיב אבו-רוקון, זידאן עמאר, אוסמה שעבאן, קאסם מחמיד ועלי עדאווי.

המאמן איתי מרדכי זוכה לאשראי מנשיא המועדון ויאמן את קבוצת הנוער גם בעונה הרביעית, תקדים במחלקת הנוער. צילום: ג'ו הירש

2010-2011 : מקום שני והזרמת שחקנים לקבוצה הבוגרת

אחרי שתי אליפויות רצופות, טבעי היה שמכבי חיפה תתקשה לשמור על כתר האליפות. ולא בקלות היא ויתרה עליו. בסיום העונה סיימה במקום השני, אחרי מכבי תל-אביב. עד שלב מתקדם של הליגה נדמה היה שהשתיים תנהלנה מאבק צמוד שיוכרע רק בסיום אבל לחיפה היו מספיק סיבות, להבדיל מתירוצים, שגרמו לה לנסיגה לאחור.

מלבד פציעתם של שחקנים מרכזיים, גאוות הקבוצה התנקזה לעבר שחקנים רבים שהועלו לאימוני הקבוצה הבוגרת וכל זאת במטרה לעמעם במקצת את אורות הזרקורים כלפיהם, עקב התהום הגדולה במעבר בין שתי הקבוצות שלעתים גורם להתרסקות.

במהלך העונה אף שולבו שחקנים מקבוצת נערים א' שאמורים להוות חלק משלד הקבוצה בעונה הבאה ובסיכום הכללי, למרות אובדן האליפות והתבססות בראש הטבלה רק בשני מחזורים מתוך השלושים, מדובר ככל הנראה בירידה לצורך עלייה.

זידאן עמאר- 17 שערים בעונה. צילום: ג'ו הירש

נקודת ציון חדשה בליגה הלאומית לנוער: מכבי חיפה לא הפסידה במגרשה המהלך השנתיים האחרונות- 30 משחקים מתוכם 28 ניצחונות ושתי תוצאות תיקו.

כובשי השערים בעונה זו: זידאן עמאר (17), שאדי שעבאן(11), הייתם חלבי(5), דור כוכב (5), ערן מלכין(4), איסמעיל ריאן(3), רועי עטר(2), סינטאיהו סלליך(2), סרי פאלח(2), טאלב טואטחה, ערן רוזנבאום, גבריאל גרינר, בר אביטן ואחמד שעבאן (1 כ"א).

2011/2012 : סגנות והפסד אכזרי בגמר

אחת העונות המיוחדות בתולדות מחלקת הנוער. אמנם היא שוב זכתה בסגנות אחרי שחודשים התנחלה במקום השלישי, לא היוותה ברוב שלבי העונה פרטנרית לאלופה החדשה-ישנה, מכבי תל אביב אולם היו למאמן גילי לבנדה סיבות מקלות.

רבים משחקני הקבוצה התאמנו עם קבוצת הבוגרים במהלך ימות השבוע ובסופו של דבר שיחקו שוב בקבוצת הנוער עם מגבלות של דקות משחק כדי שיוכלו להיכלל בסגל הבוגרים ולשבת על...ספסל המחליפים.

לא פחות משישה שחקנים רשמו הופעות בקבוצה הבוגרת לפרקי זמן קצרים: ערן רוזנבאום (4), שובל גוזלן (6), איסמעיל ריאן, ג'אבר עטאא, דור כוכב ורועי עטר. תרומתם לבוגרים לא בלטה, חסרונם בנוער גרם לעונה הפחות טובה וגם כך, הגנת הקבוצה צוינה כיציבה ביותר (25) מבין כל קבוצות הליגה.

איש בחיפה לא התנחם בכך, בפרט לא כאשר אחרי תשע שנים הצליחה קבוצת הנוער לשוב למעמד הגמר, לגלות עדיפות בולטת על זו של מ.ס. אשדוד שניצחה בדו-קרב מהנקודה הלבנה (3:4) אחרי שחיפה הוליכה (רז שטיין) וספגה שער שוויון בהתקפה בודדת מצד נציגת הנמל הדרומי.

בשערי העונה התחלקו: רועי עטר (13), שובל גוזלן (12), רז שטיין (6), דור כוכב (6), איסמעיל ריאן (6), הייתם חלבי (5), שאדי שעבאן (3- הועבר במהלך העונה לעירוני רמת השרון מליגת העל לבוגרים), אורי צעדון, מיכה לאוטה, ערן מלכין, ג'אבר עטאא, בר אביטן, גבריאל גרינר ושער עצמי.

2012/2013: דאבל היסטורי לאחר 10 שנים

אחת העונות המרתקות בתולדות קבוצת הנוער כללה חילופי מאמנים, משחקים רבי שערים ותהפוכות, מלך שערים ירוק ודאבל מתוק לקינוח. בפתיחת העונה מונה שחקן העבר אריק בנדו למאמן קבוצת הנוער והשידוך הוכיח את עצמו והקבוצה רצה לרצף מצוין של תשעה נצחונות בתשעה משחקים, אלא שאז הגיע המהפך, אריק בנדו הוקפץ לקבוצת הבוגרים ואברהם אבוקרט מאמן נערים א' לקח פיקוד על קבוצת הנוער. השינוי לא הטיב עם השחקנים שבמשחקו הראשון של אבוקרט בתפקיד ספגו הפסד 3-2 מול עירוני קרית שמונה. 

הירוקים חוגגים עם צלחת האליפות

הירוקים התאוששו מהר מההלם וחזרו לקצב צבירת נקודות גבוה, המחזור ה-15 וה-16 למעשה הכריעו את גורל העונה כולה. במחזור ה-15 הגיע מכבי ת"א לקצף למשחק עונה. הצהובים עלו ליתרון מהיר ושלטו במשחק עד דקות הסיום אך עמוק בתוך תוספת הזמן כדור ארוך של ג'אבר עטאא הגיע לשובל גוזלן שמסירה חכמה מצא את דור חוגי שמצא את הרשת וקבע שיוויון שמשאיר את הפער על 8 נקודות.

המחזור ה-16 הגיעה מכבי נתניה לקצף והאורחים מעיר היהלומים כבר הוליכו 2-0 מול עשרה ירוקים. כאשר המשחק נראה גמור התעוררו הירוקים ושובל גוזלן ובזכות צמד מכריע ושער נוסף של יובל יוסיפוביץ' רשמו מהפך מדהים והירוקים האמינו שעל התואר הזה הם לא מוותרים משם הירוקים המשיכו בדהירה אל עבר תואר האליפות הנכסף.

קפטן הקבוצה רון שושן מניף את גביע המדינה

והגביע? לאחר ההפסד האכזרי בגמר בעונה שעברה, הגיעו החניכים של אבוקרט למשחק הגמר מול מכבי נתניה, הירוקים שוב מצאו עצמם בפיגור מול הצהובים אך מהפך בדקות הסיום משערים של דור חוגי ושובל גוזלן קבעו דאבל היסטורי וגביע ראשון לכרמל לאחר 10 שנים.

מספר רב של שחקנים רשמו הופעות מרשימות בקבוצה הבוגרת תחת שרביטו של בנדו: אימסעיל ריאן, ג'אבר עטאא, עיאד חבשי, שובל גוזלן, עדי קוסטנטינוס. התחלקו בכיבושים בעונת 2012/13: שובל גוזלן (28), איסמעיל ריאן (15), דור חוגי (8), רועי עטר (6), מיכה לאוטה (4), דור כוכב (4), רז שטיין (3), עדי קוסטנטינוס (3), שון ווייסמן (2), יובל קרן, גל מלכה, יניב בריק, אורי צעדון, יובל יוסיפוביץ' וג'אבר עטאא כבשו 1 כ"א.

שובל גוזלן מסיים עונה מצוינת עם 28 כיבושים

2013/2014: האימפריה מכה שנית: דאבל שני רצוף והיסטורי לקבוצת הנוער הירוקה

היסטוריה! אין דרך טובה יותר לתאר את העונה המתוקה שעברה על אברהם אבוקרט וחניכיו.

האלופה, השתלטה על המקום הראשון בליגה כבר המחזור ה-6 והחזיקה בו לאורך כל הדרך.

בפתיחת העונה הירוקים לא הצליחו לשמור על יציבות ולצד ניצחונות מרשימים הגיעו גם מספר תוצאות מאכזבות כמו הפסד לבית"ר טוברוק ותיקו ביתי נגד הפועל קריית שמונה.

שחקני קבוצת הנוער מניפים צלחת שנייה ברציפות. צילום: אתר רשמי מכבי חיפה (ראובן כהן)

במחזור ה-7 הגיע משחק "משנה מומנטום" החניכים של אבוקרט יצאו למגרשי הסופרלנד בראשון לציון למשחק נגד הפועל הכתומה. הירוקים מחקו פיגור 0:1 בדרך לניצחון 2:1 מרשים באחד המגרשים הקשים בליגה.

מכאן הקטר הירוק החל לדהור. 6 ניצחנוות רצופים, שהדובדבן הגיע במחזור ה-9. הירוקים יצאו למורשה למפגש "קל על הנייר" נגד נועלת הטבלה, הפועל רמת השרון. המקומיים היממו את החניכים של אבוקרט וירדו למחצית ביתרון 0:2 משכנע. הקטר הירוק לא נבהל, בדקה ה-63' מצא שון וייסמן את הרשת ונתן לירוקים תקווה. ואז בדקה ה-86', כדור קרן של הירוקים הגיע לראשו של הבלם, עדן בן-חמו, שעלה מעל כולם ונגח את השוויון.

בסיומה של הצגה מרשימה בקריית אליעזר חגגו הירוקים גביע שני ברציפות.צילום: אתר רשמי מכבי חיפה (ראובן כהן)

יושבי האצטדיון חשבו שהמשחק גמור, שהחניכים של אבוקרט יסתפקו בקאמבק המרשים, אך לירוקים היו תוכניות אחרות. בדקה ה-88', מלך שערי הקבוצה, דור חוגי, סיים התקפה של הירוקים עם דחיקה מקרוב וקבע 3:2 גדול.

מכאן החניכים של אבוקרט לא הביטו לאחור והדהירה הירוקה הסתיימה בהנפת צלחת אליפות שנייה ברציפות.

ומה עם הגביע? החניכים של אבוקרט סיפקו מספר תצוגות נאות בדרך למשחק הגמר שנערך באצטדיון קריית אליעזר המיתולוגי עקב הגעת 2 הקבוצות העירוניות למעמד.

דור חוגי. הסקורר הירוק סיים עונה מרשימה עם 19 כיבושים בליגה ועוד 8 בגביע (שלושער במעמד הגמר). צילום: אתר רשמי מכבי חיפה (ראובן כהן)

מעמד הגמר סיפק תפאורה מדהימה. 10,000 צופים חגגו ביציעים והירוקים רקדו על הדשא. הצגה מרשימה של דור חוגי, שכבש שלושער הסתיימה בניצחון 4:0 מוחץ והנפת גביע לעיניי 10,000 צופים (מספר שיא של כל הזמנים למשחק נוער בישראל).

כראוי לקבוצת הנוער הבכירה בישראל, הירוקים שלחו לסגל הקבוצה הבוגרת רשימה מכובדת של שחקנים שרשמו הופעות בכורה ואף הרשימו. בין השמות ניתן למצוא את: עדי קונסטנטינוס, ערן ביטון, שון וייסמן, דור חוגי, רז מאיר בתוספת עאיד חבשי שכבר הספיק לרשום הופעת בכורה בעונה הקודמת.

התחלקו בכיבושים בעונת 2013/14: דור חוגי (19), שון וייסמן (15), מיכה לאוטה (4), אור אילוז (4), עדי קונסטנטינוס (3), עדן בן-חמו (3), עמית זנטי (2), ערן ביטון (1), נטע לביא (1) ועאיד חבשי (1).

2014/15: עונה מלאת תהפוכות מסתיימת במקום השני:

העונה שלאחר הדאבל השני וההיסטורי של מחלקת הנוער הירוקה הייתה הפכפכה. לצד משחקים נפלאים של אבוקרט וחניכיו הגיעו מספר הפסדים לא מחויבים ובעצם גדעו את חלום האליפות השלישית ברצף של הירוקים.

העונה החלה בצורה טובה, הירוקים הצליחו להתגבר על עזיבתם של כוכבי הדאבל ובנו סגל צעיר, רענן ואנרגטי אשר תפס את המקום הראשון בליגה במחזורי הפתיחה של העונה.

מוחמד עוואד. החלוץ הצעיר סיים עם 21 כיבושים בדרך למלכות השערים של הליגה. צילום: אתר רשמי מכבי חיפה (ג'ו הירש)

במחזור ה-12 הגיעו הירוקים לקריית שלום למפגש נגד הצהובים מת"א. מכבי "שמואל" לא השכילה לנצח וספגה הפסד 1:2 מאכזב אשר נישל אותה מהמקום הראשון בטבלה.

לאחר אותו הפסד הגיעו מספר תוצאות מאכזבות: הפסד לקריית שמונה, הפסד מפתיע להפועל ר"ג ותוצאת תיקו נגד בית"ר טוברוק.

לאחר הרצף המאכזב החל הרצף המשמח. החניכים של אבוקרט רשמו 9 ניצחונות מ-10 משחקים ודהרו וצימקו אט אט את הפער בפסגה עד שהגיעו לאותו מספר נקודות כמו המוליכה מת"א.

שון וייסמן. 14 כיבושי ליגה לשון. צילום: אתר רשמי מכבי חיפה (ג'ו הירש)

המחזור ה-27 הפגיש את המוליכות ב-"קצף" למשחק עונה אמיתי. הירוקים הוליכו פעמיים משערים מצוינים של ערן ביטון אך מכבי ת"א הוכיחה אופי, חזרה פעמיים ולבסוף הפכה את התוצאה ורשמה ניצחון 4:2. 

החניכים של אבוקרט יודעו שרק ניצחונות ישאירו להם סיכוי לתואר. הירוקים ניצחו עד לסיום העונה אך המעידה של הצהובים מת"א לא הגיעה ועונת המשחקים הסתיימה במקום ה-2.

בגביע המדינה הודחו הירוקים בשלב שמינית הגמר לאחר שההגרלה זימנה להם מפגש לא קשה נגד הפועל קריית שמונה. הירוקים הגיעו לצפון אך ספגו הפסד בדו-קרב פנדלים.

כבשו לזכות מכבי חיפה "שמואל" העונה: מוחמד עוואד (21), שון וייסמן (14), עמית זנטי (7), ערן ביטון (7), פארס מרג'יה (4), רז מאיר (4), איתן וולבלום (3), אור אילוז (2), ים כהן (2), עאיד חבשי (2), גיל סלם (1), דניאל טוויזר (1), ווליד דרוויש (1) ויניב בריק (1).

הירוקים רושמים עונה הפכפכה ומוצלחת. צילום: אתר רשמי מכבי חיפה (ג'ו הירש).

2015-2016: אליפות בר מצווה מהסרטים:

פנטסטית ללא כחל ושרק. רק כך ניתן לתאר את האליפות בה זכתה מכבי "שמואל" חיפה, הרבה לפני קו הסיום. קבוצתו של המאמן איתי מרדכי שהוליך את ה"ירוקים" לאליפות שלישית בהדרכתו, קצרה שבחים בזכות שליטה מוחלטת של הקבוצה שהקדימה את מכבי תל אביב ב-18 נקודות (71 לעומת 52), כבשה את מספר השערים הגבוה בליגה (71) וספגה את כמות השערים הקטנה (21). אם תוסיפו שחיפה הוליכה את הטבלה ב-25 מחזורים מתוך 30 מחזורים, הנה לכם שלטון ללא מיצרים שהוביל לאליפות ה-13 בתולדות המועדון ואליפות 11 מאז הוקמה ליגת העל לנוער בעונת 1983/84. בכך השוותה את שיא הזכיות לזה של מכבי תל אביב.

העונה הצליחו שחקני מכבי "שמואל" חיפה לנפץ את תקרת זכוכית הכיבושים ולראשונה קבוצת נוער הצליחה לחלוף מעל רף 2000 שערי זכות (ליתר דיוק 2013), כמעט ב-150 שערים יותר מהנושפת בעורפה, מכבי תל אביב, וההתייחסות היא מאז הקמת הליגה במתכונתה הנוכחית.

האליפות היא גולת הכותרת אך קיימת גם זווית אישית הקשורה לחלוץ מוחמד עוואד. הוא הצליח ל"הרוג שתי צפורים במכה אחת" כאשר ניפץ את השיא המיתולוגי של חלוץ בית"ר ירושלים רמי קלדרון שהחזיק מעמד 32 שנים ושיפר אותו בשער בודד (30). עוואד שכבש במהלך העונה ארבע שלישיות וחמישה צמדים הפך לחלוץ הראשון בתולדות ליגת העל שהוכתר כ"מלך השערים" שנתיים רצופות עם מכסות שערים מטורפות שאיש לא הקדימו. אשתקד 21 וכאמור השנה הוסיף 9 שערים.

מוחמד עוואד, שבר את שיא הכיבושים עם 30 שערים בעונה. צילום: האתר הרשמי (ג'ו הירש).

תופעה נדירה שלא נראתה בקבוצות מהחלק העליון בליגת העל לבוגרים: ארבעה משחקני הנוער "נשאבו" לקבוצת הבוגרים במשחקי ליגה וגביע כשהגדיל לעשות הקשר האחורי נטע לביא ששיחק בשמונה משחקים בנוער, הפך לאחד מהשחקנים הבולטים בבוגרים ואף זכה לתואר "תגלית העונה" במשאל מאמני ליגת העל וסיים את העונה עם גביע המדינה לבוגרים שזכו בו לאחר ח"י שנים. גם שי בן-דוד, ערן ביטון וגל קתבי נכללו בסגל הבוגרים ושיחקו.

נטע לביא, הקשר החל את דרכו בקבוצת הנוער והשתלב בקבוצה הבוגרת. צילום: האתר הרשמי (ג'ו הירש).

המאמן איתי מרדכי שיתף 30 שחקנים במהלך העונה . ערן ביטון (29 הופעות), רועי פוקס (28), פיטר אליאס (28), מוחמד עוואד (28), עופרי ארד (28), איתן וולבלום (27), עמית זנטי (27), מוחמד אבו-פאני (27), יונתן לוי (26), יהב גורפינקל (25), מיכאל בן-ברוך (25), וליד דרוויש (23), שי בן-דוד (23), גל קתבי (19), סהר דבח (16), ליעד מרדכי (15), ים כהן (10), שון וייסמן (10), עמנואל אבמה קינג (9), נטע לביא (8), רון אדרי (7), אורי בוחבוט (7), איאס עראף (5), דניאל טוויזר (5), עומר שדה (4), עידן רובינוב (3), גאורגי מונסטירסקי (3), אליהו בן-דוד (1), אימן כיאל (1) ואופק נדיר (1).

טבלת כובשי השערים: מוחמד עוואד (30), עמית זנטי (12), ערן ביטון (8), גל קתבי (4), ים כהן (3), מיכאל בן-ברוך (3), איתן וולבלום (3), וליד דרוויש (3), שון וייסמן (3), ליעד מרדכי (1) ושער עצמי.

הירוקים חוגגים אליפות מופלאה לעיני הקהל הירוק באצטדיון "סמי עופר". צילום: האתר הרשמי (ג'ו הירש).

עונת 2016-2017: אליפות נוספת וסוכרייה אירופית ראשונה:

ויראו כי טוב ולא ויתרו. אחרי האליפות בעונה הקודמת, משנראה היה שמכבי "שמואל" חיפה תישאר קבוצת צמרת ותו לא, צצה לה ולא במקרה עונה שבה קבוצתו של איתי מרדכי לקחה את האליפות בהליכה ואלמלא עייפות השחקנים בשלהי העונה, סביר להניח שהייתה מנפצת עוד מספר שיאים בדרכה של ליגת העל לנוער שהוקמה לפני 34 שנים במטרה להדגיש את הקבוצות הטובות בארץ. השנה זאת הייתה (שוב) שנתה של מכבי הירוקה ש"העניקה" למאמנה את תואר שיאן האליפויות במועדון (4) ועוד ידו נטויה.

גולת הכותרת, לצד התואר ההיסטורי (12 בליגה, יותר מכל קבוצה אחרת בליגת העל), הופעה היסטורית מסוגננת בגביע אירופה לאלופות. בניגוד למכבי תל אביב ששיחקה אוטומטית בבית האלופות עקב זכיית קבוצת הבוגרים שלה בתואר, שנתיים קודם לכן, היה על ה"ירוקים" לעשות כברת דרך מכובדת וכפסע היה ביניהם לבין הופעה בבית האלופות, בזכות ולא בחסד. החיפנים פתחו את דרכם באירופה בניצחון ביתי על שאחטיור סוליגורסק (בלארוס) 0:5 משערים של מוחמד עוואד (שלושער), עמית זנטי ודולב בורה. גם בגומלין ניצחו 2:3 ( אבי בוטבול, מוחמד אבו-פאני, מוחמד עוואד). בסיבוב הבא המתינה להם יריבה קשוחה ומזג אוויר קשה ברוסיה. במשחק הראשון בעיר הכרמל מכבי ודינמו מוסקבה סיימו ללא הכרעה וללא שערים ובגומלין משחק מצוין של נציגת ישראל שלא נבהלה משער יתרון מקומי, כבשה על ידי עופרי ארד וזיכתה את עצמה בכרטיס העפלה למשחק בודד ב"פלייאוף" מול קבוצת הנוער הגרמנית המעולה בורוסיה דורטמונד.

למשחק זה ב"סמי עופר" הגיעו למעלה מרבבת צופים ( בפעם הראשונה באירופה הגיעה כמות כזאת) שעודדו את חיפה ודחפו אותה להפגנת משחק שווה כוחות ולמעלה מזה. סדרת החמצות מנעה מחיפה להפתיע את הגרמנים ואלה מצידם כבשו שער בודד במחצית השנייה כדי להעפיל לבית האלופות. כעת היה על איתי מרדכי וה"קומנדו" שלו לחזור אל הלחם והחמאה, ליגת העל וכאן הוכיחו שהם לא רק טובים באירופה.

הופעה היסטורית בגביע אירופה לאלופות (האתר הרשמי)

די לציין שמכבי "שמואל" חיפה הוליכה את הליגה ב-28 מתוך 30 המחזורים וגם בפעמיים שדורגה שנייה זה בגלל הפרש שערים, כדי להבין את עליונותה שבאה לכלל ביטוי בהפרש הנקודות העצום בסיום העונה (14) מהשנייה, הפועל רעננה (72 נקודות לעומת 58). חיפה שברה את שיאה ההגנתי וספגה 16 שערים בלבד ואלמלא עייפות שחקניה מתחילת האימונים המוקדמת, ההשתתפות באירופה ובטורניר מסורתי בטכסס (ארה"ב), יכולה הייתה לנפץ מספר שיאים נוספים בתולדות הליגה. גם כך, 23 ניצחונותיה לעומת 4 הפסדים ו- 3 תוצאות תיקו מדברים בעד עצמם.

30 כדורגלנים שותפו העונה במשחקי קבוצת הנוער, שישה מהם אף זכו ללבוש את מדי הקבוצה הבוגרת: איתן וולבלום, מוחמד עוואד, מוחמד אבו-פאני, עמית זנטי, יהב גורפניקל ויונתן לוי. למרות שהשתתף רק ב-11 ממשחקי קבוצת הנוער, מוחמד עווד מוכתר זו השנה השלישית ברציפות כמבקיע הבולט בקבוצה (10) ואחריו מיכאל בן-ברוך (8), גל קתבי וגיא דהן (7), מוחמד אבו-פאני וליעד מרדכי (4), עופרי ארד, ים כהן, איאס עארף ואיתן וולבלום (3), עמית זנטי (2), סהר דבח, אבי בוטבול, גיורגי דרסיליה, אדם אבו-ג'אנב ומג'די אבו-טפלא (1).

 

השוער רועי פוקס הוא השחקן היחיד שלא הפסיד ולו דקת משחק אחת בליגה (30 משחקים), גביע אירופה (5) וגביע המדינה (2). שאר השחקנים שהופיעו במשחקי האלופה בפעם ה- 14הם: מיכאל בן-ברוך (29), איאס עארף (29), ליעד מרדכי (27), עופרי ארד (26), יהב גורפינקל (25), מוחמד אבו-פאני (24), אדם אבו-ג'אנב (24), ים כהן (24), סהר דבח (23), איתן וולבלום (21), גיא דהן (21), גיורגי דרסיליה (20), מחמוד ג'אבר (19), יונתן לוי (18), פיטר אליאס (17), אלון אזוגי (15), גל קתבי (13), מוחמד עוואד (11), אופק נדיר (11), אבי בוטבול (10), שניר טליאס (9), עמית זנטי (6), דולב בורה (3), שאדי מסארווה (3), גיל חדד (2), מג'די אבו-טפלא (2), נדב מוסנקו (2), זיו מורגן (1), מוחמד כנעאן (1). 

תואר נוסף לשחקניו של איתי מרדכי (האתר הרשמי)

עונת 2019/20: אליפות בצל מגפת הקורונה
 
שנתיים אחרי שזכתה באליפות האחרונה שלה, שבה מכבי חיפה וסיימה ראשונה. הפעם כאשר שמה הוסב למכבי "הרדי" חיפה, על שמו של כוכב קבוצת הבוגרים ג'וני הרדי ז"ל שגם נמנה על קבוצת הנוער הראשונה במועדון עם הקמת המדינה.
לחיפאים בירוק זאת האליפות ה-13 מאז כוננה ליגת העל באמצע שנות ה-80. הפעם עם מאמן חדש, בני לם, שהגיע מנתניה. קבוצתו גילתה עליונות מוחלטת לאורך כל העונה, דורגה ראשונה ב-22 מתוך 23 מחזורי הליגה והוכתרה כאלופה למרות שהליגה הופסקה שבעה מחזורים לסיום, עקב התפרצות נגיף הקורונה שהשבית את הכדורגל הישראלי והעולמי.
הירוקים סיימו את העונה עם 53 נקודות, הפרש של 11 נקודות מהשנייה, הפועל תל אביב. בהתאחדות לכדורגל הבינו שהשליטה המוחלטת לא תוציא את הכתר מידיהם והחליטו לסיים את הליגה.
החלוץ סתיו נחמני הוכרז כמלך השערים של הליגה עם 17 שערים. שאר הכובשים הם: עילאי חג'ג', לירוי גבאי ובאסם זערורה (6 כ"א), איברהים ג'ואברה (5), סוף פודגוראנו (4), מאור לוי (3), נהוראי יפרח, מוחמד גדיר ודיוויד אקואה (2 כ"א), אדר אזוראל, מוחמד רביע וליאור מוזי טימוטי (1 כ"א).
סגל שחקני האלופה: ליאור מוזי טימוטי, מוחמד גדיר, סוף פודגוראנו, איברהים ג'ואברה, לירוי גבאי, שריף כיוף, סתיו נחמני, חנן ביטון, רוני לאופר, מאור לוי, דיוויד אקואה, מוחמד רביע, באסם זערורה, עילאי חג'ג', דניאל מור-יוסף, יונתן כהן, תמיר ארבל, אדר אזוראל, רוי קטרי, תומר חזן, אביתר ברק, אנצ' קיזאלווקו, נהוראי יפרח, גיא הרמן, מוחמד אבו-פאני ובן פרנקו.
הבשורה החשובה בסיום העונה: המגן התוקף סוף פודגוראנו נרכש על ידי הקבוצה האיטלקית המפורסמת רומא, אחרי שהספיק להופיע חמש פעמים במדי הקבוצה הבוגרת במשחקי הפלייאוף העליון. 

עונת 2020/2021

העונה הקודמת הייתה מעין קדימון לקבוצה המפלצתית שהעמיד בני לם בעונה הנוכחית. שיא ניצחונות ארצי (14 ברציפות) רק חיזק את ההנחה שאין ל"ירוקים" מתחרה רצינית בליגה ובתום העונה סימנה תואר מספר ארבעה עשר מאז הוקמה ליגת העל ובסך הכול 16 אליפויות ברמה הארצית.
החיפאים ניצחו ב-18 מתוך 20 מחזורי הליגה ובגלל מגיפת הקורונה הליגה פוצלה לשניים, פלייאוף עליון ותחתון, וגם זה היה מיותר. את ארבעת המחזורים האחרונים לא שיחקו וכך מכבי "הרדי" חיפה סיימה ראשונה ואלופה, במרחק עשר נקודות מהשנייה , מכבי פתח תקווה. החיפאים כבשו 52 שערים והחלוץ סתיו נחמני הוכתר פעם נוספת כ"מלך השערים" של הקבוצה בפרט ושל ליגת העל בכלל.
שאר הכובשים: עילאי חג'ג'(9), נבו שדו(7), נהוראי יפרח (5), לירוי גבאי ובאסם זערורה (4), אדר אזוראל, סונקו קאבה ומוחמד גדיר (2), איתמר גורי, אושר אליהו ורוני לאופר עם שער בודד.

המאמן בני לם השתמש ב-28 כדורגלנים בכדי לממש את האליפות השנייה ברציפות: רועי אלימלך, אדר אזוראל, אושר אליהו, עילאי חג'ג', אריאל ברדוגו, קאבה סונקו, נבו שדו, סתיו נחמני, מיכאל בן-עמי, לירוי גבאי, רוני לאופר, מוחמד גדיר, באסם זערורה, רוי קטרי, נהוראי יפרח,  איתמר גורי, תמיר ארבל,  בן פרנקו, מוחמד עאמר, ינאל עראידה, ליאב זלקינד, יונתן ליש, ג'וליאן שלופה, שחר הרפז, ספיר רזון, סהר שטו, גיא לוי ועיליי פיינגולד. 

עונת 2021/2

את העונה הנוכחית שהסתיימה במקום החמישי בטבלה ניתן לכנות "הפכפכה ומיוחדת". אפשר ובנתונים אחרים, הקבוצה יכולה הייתה לזכות באליופת שלישית ברציפות, מבצע ששום קבוצה אחרת לא הצליחה לבצע מיום כינון ליגת העל לפני 39 שנים.

בראש וראשונה, המאמן בני לם. ערב המחזור התשיעי קיבל הצעה חלומית מקבוצת האם שלו, מכבי נתניה. לראשונה בחייו הוצע לו לשמש כמאמן קבוצת בוגרים בליגת העל ונשיא המועדון, יעקב שחר נענה לבקשתו ושחררו מהקבוצה עמה זכה בשתי אליפויות רצופות. את מקומו תפס אלון חרזי.

כאילו לא די בהליכת ה"קברניט", מכבי חיפה הסכימה לשחרר מספר שחקני מפתח באמצע העונה. נהוראי יפרח נשלח לצבור דקות משחק בשורות הפועל עפולה מהליגה הלאומית. החלוץ שחף ספיר הספיק לכבוש שבעה שערים ועבר להפועל רעננה. כל חוליית ההגנה פורקה. המגן רועי אלימלך עבר גם הוא לעפולה, הבלם אדר אזוראל העדיף לשחק בקבוצת הבוגרים של הפועל רעננה מליגת המשנה והגדיל לעשות הבלם יונתן ליש שהושאל לקבוצה הספרדית ויאדוליד.

במצב דברים זה, נותר למכבים להקפיץ לקבוצת הנוער מספר שחקנים מקבוצת נערים א' מכבי "עלמני" חיפה מליגת העל, צעד שהפחית את סיכויי הקבוצה ואכן, סיימה במקום החמישי.

כובשי השערים בעונה זו: עידו אלמישלי (13), ספיר רזון (11), נבו שדו (10), שחף ספיר (7), עדן אוטאצ'י (6), זיו בן-שימול (5), סאני קולי (4), ענאן חלאילי (4), אדר אזוראל (2), סהר שטו (2), יונתן ליש, ג'וליאן שלופה, עילאי פיינגולד, לי זיו, רועי אלימלך, עומר דהן, אמיר דאהר, תום דריהם ושער עצמי.

ראוי לציין כי שני "ירוקים" היו בין השחקנים של נבחרת ישראל עד גיל 19 שהדהימה והגיעה לגמר גביע יורו ורק שם נוצחה 3:1 על ידי נבחרת אנגליה בתום הארכה. המגן עילאי פיינגולד והחלוץ נהוראי יפרח ייצגו את האלופה הישראלית.


חוגגים אחרי עוד שער. עליונות מוחלטת. צילום: ג'ו הירש האתר הרשמי